Nem kiemelt terv a Nabucco

Lekerült a Nabucco arról a listáról, amely az Európai Bizottság által támogatott energiaprojekteket sorolta fel, derült ki az EU külügyminisztereinek hétfői ülése után. Az EurActiv értesülései szerint a lépés mögött Angela Merkel német kancellár áll.

2009. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazprom: nyet! Felajánlották a Gazpromnak, hogy vegyen részt a Nabuccóban, jelentette be a gázholding vezérigazgató-helyettese. Alekszandr Medvegyev a TASZSZ jelentése szerint kifejtette, a Gazprom elhárította a felkérést. Mint fogalmazott, a cégnek van két saját vezetékterve, az Északi és a Déli Áramlat, amelyekhez a Nabuccóval ellentétben nemcsak gáz és piac van, de a megvalósításhoz szükséges erős akarat is. (S. G.)


(Brüsszel)

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke tegnap tárgyalt Andris Piebalgs energiaügyi uniós biztossal Brüszszelben, pontosan azon a napon, amikor az EurActiv uniós internetes szakportál rossz hírről számolt be a Nabucco gázvezetékkel kapcsolatban. „Még csak ez kellett a Nabuccónak”, mondta egy uniós tisztségviselő arra utalva, hogy az EU „prioritást élvező” projektjét, a kontinensnek az Oroszországtól való gázfüggését enyhíteni kívánó Nabuccót az utóbbi időkben csak rossz hírek érték. Az értesülés szerint a német kancellár kérésére a Nabucco földgázvezetéket egyszerűen törölték az ötmilliárd euró összegű uniós ösztönzési terv által finanszírozandó projektek listájáról, azaz közpénzzel azt már nem támogatják. Az EurActiv megjegyzi, hogy noha a Nabuccónak a tervek szerint 2014-re kellene megépülnie, „még nem biztos, hogy elkészül”, ugyanis a magánszektor kifejezetten szkeptikus, mivel nincsen biztos és elegendő forrás a Kaszpi-tenger környékéről Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon át Európába húzódó vezeték táplálására. Több uniós kormány – beleértve a jobboldali vezetésű Németországot, Franciaországot és Olaszországot, amelyek ugyanakkor szoros kapcsolatot tartanak fenn Moszkvával, és hosszú távú földgázszerződést írtak alá a Gazprommal, az orosz földgázóriással –, nincsenek meggyőződve az új földgázvezeték szükségességéről.
Tegnap az SZDSZ, a Nabuccót a magyar politikai pártok közül a Fidesz mellett állhatatosan támogató balliberális párt európai parlamenti képviselője, Szent-Iványi István közleményben fejezte ki „megdöbbenését”, amiért az uniós külügyminiszterek tanácskozását követően a Nabucco-projekt már nem szerepel az ötmilliárd eurós gazdaságélénkítő csomagban, és a lista új változatában már a „déli gázfolyosó” elnevezést használják, ami a Nabucco mellett más projekteket is magába foglal. Ezzel szemben Németh Zsolt Piebalgs biztossal folytatott tárgyalása után magyar újságíróknak azt mondta, hogy „nem tudja megerősíteni” a listáról való lekerülés hírét. Hozzátette: reméli, hogy az új amerikai kormány is fenntartja a Nabucco támogatását. A külügyi bizottság elnöke elmondta még, hogy szerinte a Déli Áramlat terve rivalizál a Nabuccóval és nincs összhangban az európai érdekekkel. Lapunk azt kérdezte Németh Zsolttól, hogy ha a két vezeték rivalizál és nem kiegészíti egymást, akkor szerinte a Déli Áramlatot támogató Berlusconi olasz miniszterelnök „rossz helyen áll-e”? A fideszes politikus azt felelte, hogy „megkérdőjelezi Berlusconi támogatását”, mert az olasz kormányfő az utóbbi időben hallgat, és az ENI– Gazprom szerződés a Déli Áramlat építésére „csupán szándéknyilatkozat”. Arra a kérdésünkre, hogy a Fidesz iráni földgáz igénybevételét támogatná-e a Nabucco esetében, Németh Zsolt azt felelte, hogy a világ olyan átrendeződés előtt áll, amelynek nyomán iráni földgáz is szóba jöhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.