A brüsszeli Schuman téren fekvő Európa Tanács épületének kijáratait vette tegnap blokád alá a Greenpeace, hogy tiltakozzon az épületben ülésező uniós pénzügyminiszterek válságkezelő politikája ellen. – Talán ha a Földünk bank lenne, jutna pénz a megmentésére – mondta Thomas Henningsen, a Greenpeace International klímakampány-felelőse, aki emlékeztette a nyilvánosságot: Európa pénzügyminiszterei milliókat áldoznak az adófizetők pénzéből a csőd szélén álló bankok és vezetőik megmentésére, ugyanakkor mostanáig egyetlen cent sem jutott az éghajlati változás megállításának leküzdésére. A környezetvédők magasba emelt táblákkal tiltakoztak az ellen is, hogy a miniszterek a csődbe jutott autógyárakat is az adófizetők pénzéből kívánják megmenteni.
A hétfőn kezdődött és tegnap véget ért pénzügyminiszteri találkozón – amelyen Magyarországot a Moszkvában tartózkodó Veres János pénzügyminiszter helyett Kovács Álmos pénzügyminisztériumi szakállamtitkár képviselte – a tárcavezetők elsősorban a G20-ak április 2-i ülésén képviselendő uniós álláspontra összpontosítottak. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az uniós pénzügyminiszterek nemcsak a Greenpeace-szel ütköztek, hanem már megmutatkoztak a transzatlanti egyet nem értés első jelei: az euróövezeti tagországokból érkező pénzügyminiszterek elutasították az Egyesült Államok azon felhívását, hogy az adott országok költségvetésének segítségével újabb ösztönzőterveket valósítsanak meg. Erre „nem vagyunk hajlandók”, jelentette ki a luxemburgi Jean-Claude Juncker, az eurózóna pénzügyminisztereinek vezetője. Hozzátette: „megtettük, amit meg kellett tenni”. Az európaiak Londonban mindenekelőtt a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjára kívánnak összpontosítani.
Juncker egyébként elsősorban a magyar kormány kedélyeit hűtötte le, ha lehet a korábbinál még kategorikusabban elutasítva azt, hogy „Kelet-Európa” országai gyorsabban csatlakozhassanak az euróövezethez. Mint emlékezetes, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az utóbbi hetekben és napokban is azt szorgalmazta, hogy az euróövezeti csatlakozáshoz vezető „előszobában” a csatlakozni kívánó országoknak kevesebb időt kelljen „ácsorogniuk”, mint az erre rögzített két esztendő.
Régen nem volt olyan hideg novemberben, mint most