Összecsapások Brüsszelben

Öt magyar aktivistát is letartóztattak tegnap Brüsszelben a rendőrök a Greenpeace tüntetésén – tudtuk meg Tömöri Balázstól, a környezetvédő szervezet hazai kampányfelelősétől. A demonstrációt az uniós pénzügyminiszterek tegnapi tanácskozása ellen szervezték.

2009. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli Schuman téren fekvő Európa Tanács épületének kijáratait vette tegnap blokád alá a Greenpeace, hogy tiltakozzon az épületben ülésező uniós pénzügyminiszterek válságkezelő politikája ellen. – Talán ha a Földünk bank lenne, jutna pénz a megmentésére – mondta Thomas Henningsen, a Greenpeace International klímakampány-felelőse, aki emlékeztette a nyilvánosságot: Európa pénzügyminiszterei milliókat áldoznak az adófizetők pénzéből a csőd szélén álló bankok és vezetőik megmentésére, ugyanakkor mostanáig egyetlen cent sem jutott az éghajlati változás megállításának leküzdésére. A környezetvédők magasba emelt táblákkal tiltakoztak az ellen is, hogy a miniszterek a csődbe jutott autógyárakat is az adófizetők pénzéből kívánják megmenteni.
A hétfőn kezdődött és tegnap véget ért pénzügyminiszteri találkozón – amelyen Magyarországot a Moszkvában tartózkodó Veres János pénzügyminiszter helyett Kovács Álmos pénzügyminisztériumi szakállamtitkár képviselte – a tárcavezetők elsősorban a G20-ak április 2-i ülésén képviselendő uniós álláspontra összpontosítottak. Ugyanakkor az is kiderült, hogy az uniós pénzügyminiszterek nemcsak a Greenpeace-szel ütköztek, hanem már megmutatkoztak a transzatlanti egyet nem értés első jelei: az euróövezeti tagországokból érkező pénzügyminiszterek elutasították az Egyesült Államok azon felhívását, hogy az adott országok költségvetésének segítségével újabb ösztönzőterveket valósítsanak meg. Erre „nem vagyunk hajlandók”, jelentette ki a luxemburgi Jean-Claude Juncker, az eurózóna pénzügyminisztereinek vezetője. Hozzátette: „megtettük, amit meg kellett tenni”. Az európaiak Londonban mindenekelőtt a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjára kívánnak összpontosítani.
Juncker egyébként elsősorban a magyar kormány kedélyeit hűtötte le, ha lehet a korábbinál még kategorikusabban elutasítva azt, hogy „Kelet-Európa” országai gyorsabban csatlakozhassanak az euróövezethez. Mint emlékezetes, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az utóbbi hetekben és napokban is azt szorgalmazta, hogy az euróövezeti csatlakozáshoz vezető „előszobában” a csatlakozni kívánó országoknak kevesebb időt kelljen „ácsorogniuk”, mint az erre rögzített két esztendő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.