Bár a szakértői vizsgálatok még javában tartanak, az eddigi bizonyítékok arra utalnak, hogy szabálytalan szerelés miatti gázszivárgás okozhatta a pusztító erejű detonációt – tájékoztatta lapunkat Takács Gábor, a hajdúnánási tűzoltóság vezetője. Mint arról beszámoltunk, a Hajdú-Bihar megyei településen egy 74 éves asszony és 32 éves fia meghalt pénteken, amikor – az első vizsgálatok szerint feltehetőleg gázszivárgás miatt – felrobbant családi házuk a Dante utcában. Az épületet földig rombolta a detonáció, az áldozatok holttestét a miskolci speciális mentők kutyája találta meg a romok alatt. A ház elemei harminc-negyven méteres körzetben szóródtak szét, a tetőszerkezet darabjait a húsz méterrel távolabb lévő épület tetején találták meg. Két szomszédos ház súlyosan megrongálódott, egyikben egy négy gyereket nevelő, a másikban egy háromgyerekes család lakott, és egyiküknek sem volt lakásbiztosítása. Öt-hat további épületben, illetve az udvarokon parkoló autókban kisebb károk keletkeztek.
Takács Gábor elmondta: a tragédiát minden bizonnyal gázszivárgás okozta, a felrobbant házban olyan nagy mennyiségű gáz gyűlt össze, hogy a legkisebb, akár elektromos berendezés által kiadott szikra elég volt arra, hogy a levegőbe repüljön. A tetőtér maradványai között rábukkantak egy gázvezetékcsonkra, amelyet nem a szabályos vakdugóval, hanem szabálytalanul, egy körülbelül két éve forgalmazott alkatrésszel zártak le. Ez arra utal, hogy az utóbbi időben egy hozzá nem értő ember végezte a szerelést. Ugyanakkor az sem zárható ki, hogy a gáztűzhely vagy a gázkazán műszaki hibája miatt történt a tragédia.
Polgár település képviselő-testülete tegnap rendkívüli ülésen döntött a károsultak támogatásáról. Kis József polgármester lapunknak elmondta: azonnali támogatásként kétmillió forintot szabadítottak fel a város kríziskeretéből, és egymilliót szánnak a robbanásban megsérült közművek, utca javítására. Mivel a legtöbb kár a négygyerekes család házában keletkezett, a képviselők mindegyike egyhavi bruttó tiszteletdíját ajánlotta fel nekik, a további adományok fogadására számlát nyitnak. Ezenfelül levélben fordulnak a gáz- és az áramszolgáltatóhoz, hogy a közművek visszaállításának költségeit vállalják át a károsultaktól, illetve a biztosítótársaságokhoz, hogy azok mihamarabb átutalják a megállapított összegeket. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök telefonon együttérzéséről biztosította az érintetteket, és hárommillió forintos támogatást ajánlott fel nekik. Kis József beszámolója szerint a szerencsétlenség hírére az egész település megmozdult, sokan építőanyagot, munkájukat, gépeiket ajánlották fel a megrongálódott épületek helyreállításhoz, és a vasárnapot a helyszínen, munkával töltötték.
Menczer Tamás: Manfred Weber parancsára húztak ukrán pólót a Tisza Párt képviselői! Ezt Magyar Péter vallotta be