Radikális kormány Izraelben

Nyélbe ütötték a megállapodást a Likud és a Jiszráél Bejtejnu képviselői Izraelben, így szinte biztos, hogy a két radikális párt koalíciója képezi majd a jövendő kormány alapját. Avigdor Liberman ultranacionalistái számos kulcspozíciót szereztek, így nehéz elképzelni, hogy a következő kormány bármilyen megállapodásra hajlandó lenne a palesztinokkal.

2009. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aggódó unió. Az Európai Unió kész együtt dolgozni bármilyen izraeli kormánnyal, amely hajlandó folytatni a tárgyalásokat a palesztinokkal, és kétállamos megoldásban gondolkodik – jelentette ki az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. A tagországok külügyminisztereinek találkozója előtt nyilatkozva Javier Solana hozzátette: ha nem ilyen kormány alakul, más a helyzet. A palesztin szervezetek kairói tárgyalásaikon megállapodtak abban, hogy 2010 januárjáig elnök- és parlamenti választásokat tartanak. (MTI)


Nem hatott meglepetésként, hogy Liberman lesz a külügyminiszter, erről már hetek óta folytak a tárgyalások. A párt másik képviselője, Jichák Aharonovics a belbiztonsági miniszteri tárcát fogja irányítani, a párt további három minisztériumot – a turizmusért, az infrastruktúráért és a bevándorlók letelepítéséért felelős tárcákat – fog irányítani, emellett övék lesz a knesszet alkotmányozási, igazságügyi és törvényességi bizottságának az elnöki posztja is.
A megállapodást végül vasárnap éjfél körül sikerült kidolgozni, a tegnapi nap pedig már a Sászról szólt. A szefárd vallásos párt képviselői hajlandók a koalícióban részt venni, de csak akkor, ha a számukra fontos kérdéseket – ezek nagy része a saját közösségüket érintő, elsősorban vallási téma – nem érinti a két nagy párt megállapodása. Így valószínűtlen, hogy a jövendő kormány elővenné a polgári házasság ügyét, ezt ugyanis ellenzi a Sász, a Jiszráél Bejtejnu pedig kampánya dacára szövetségkötéskor mégsem érezte olyan fontosnak ezt a témát. Ígéretek szerint két hónap múlva fognak tárgyalni az Izraelben élő nem zsidók házasságáról, ezt követően egy bizottságot állítanak fel, hogy foglalkozzon a kérdéssel. A Sász vezetője, Éli Jisáj lehet a belügyminiszter, akinek hatáskörébe tartozik majd eldönteni, ki is a zsidó voltaképp, aki jogosult Izraelben letelepedni.
A nem szefárd harédi pártok (az Egyesült Tóra Judaizmus öt, a Nemzeti Egység négy képviselőt küld a knesszetbe) főként a vallásügyi minisztériumra áhítoznak, valamint a házépítésügyi minisztériumot akarják megszerezni, hogy saját közösségüknek építsenek házakat, többek között a megszállt palesztin földeken. A Jerusalem Post jelentése szerint az összes harédi párt úgy véli, minden jesivadiák állami támogatásra jogosult, ez családos emberek esetében 1000, egyedülállóknál 600 sékel (1 sékel = 55 forint), amely összesen 1,1 milliárd sékeles tételt jelentene a költségvetésnek. A megállapodást követően Egyiptom – ahol folyamatosan tárgyalnak Gilád Salit foglyul ejtett izraeli katona elcseréléséért a Hamásszal – aggodalmát fejezte ki a radikális jobboldali izraeli kormány megalakulása miatt. Avigdor Liberman egy hónappal ezelőtt kijelentette, Hoszni Mubarak egyiptomi elnök „elmehet a pokolba”, ha nem hajlandó ellátogatni Izraelbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.