Hrubík Béla, a Szlovákiai Magyarok Társadalmi és Közművelődési Szövetségének (közismert nevén: Csemadok) elnöke szerint természetes, hogy most, amikor februárban egyik napról a másikra elérhetetlenné vált a vételi feltételek megváltoztatásának következtében a Pátria Rádió magyar adása mintegy 280 ezer szlovákiai magyar számára, amikor megint nyelvrendőrséget akar felállítani a kulturális miniszter, az oktatási tárca vezetője pedig bevonat magyar történelmi tankönyveket, és megtiltja a történelmi földrajzi nevek használatát, újra meg kell teremteni a szlovákiai magyarság összefogását jogai védelmében. „Azt akarjuk elérni, hogy százezer aláírás összegyűjtése után foglalkozzon gondjainkkal a parlament, és törvényekkel tegye elérhetővé nemzetközi dokumentumokba foglalt jogainkat” – nyilatkozta lapunknak Hrubík. A szervezet elnöke elmondta, a Csemadok 1994-től alanyi jogon egyetlen fillért sem kap az államtól, holott munkájával állami feladatot lát el, szervezi, ápolja és fejleszti a szlovákiai magyar kultúrát. „Színjátszó együtteseket, tánccsoportokat, énekkarokat, zenekarokat, folklórcsoportokat tartunk fenn és biztosítunk számukra fellépéseket, anyagiakhoz kizárólag pályázat útján jutunk. Törvénnyel kellene szabályozni a kisebbségi kultúrák anyagi támogatását” – hangsúlyozta Hrubík Béla, aki nem tartja kizártnak, hogy vádak, gáncsoskodások érik a Csemadokot.
A pozsonyi kormány tegnap elfogadta a kulturális minisztérium javaslatát, amely szerint ötezer eurós bírság is kiszabható lesz a nyelvtörvény megsértéséért. A törvénymódosítási kezdeményezés a parlament elé kerül. A tárca az államnyelvtörvény szigorításának szükségességét annak egyre gyakoribb megsértésével indokolta.
Márkanév. A Csemadok mozaikszó volt, az 1949. március 5-én megalakult Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesületéből alakult ki. Rövidesen márkanév lett azonban, ezért nem változott meg 1968-ban, amikor a Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Szövetsége nevet vette fel, majd a rendszerváltást követően sem, amikor a Csehszlovákiai Magyarok Demokratikus Szövetségévé alakult át. Ma hivatalosan a Szlovákiai Magyarok Társadalmi és Közművelődési Szövetsége nevet takarja, országosan 404 alapszervezetében több mint ötvenezer szlovákiai magyar fejt ki aktív kulturális és társadalomépítő munkát. (N. S.)
Az érintettek hamarosan megkapják a 13. havi nyugdíjat