Ukrán énekes orosz színekben

Az eurovíziós dalfesztiválok egy ideje már jóval inkább a néplélek rejtelmeiről szólnak, semmint a könnyűzenéről. Ezért nem igazán meglepő, hogy az idei előkészületek már hónapokkal a májusi moszkvai verseny előtt geopolitikai jelleget öltenek.

2009. 03. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grúzia távol marad. Visszavonta a nevezést a moszkvai eurovíziós dalfesztiválról Grúzia, miután a versenyt szervező európai szövetség a dal szövegének átírására vagy kicserélésére szólította fel Tbiliszit. Korábban botrányt kavart a rendező Oroszországban, hogy a Stefane és a 3G alakulat angol nyelvű, We don’t wanna put in című dalának kétértelmű szövege úgy is érthető, hogy „nem akarjuk Putyint”. Az előadók egyetlen szót sem voltak hajlandók változtatni a szövegen, a nevező csatorna illetékese pedig arról beszélt, hogy az orosz rendezők nyomást gyakoroltak a szervezőkre, amit Tbiliszi elfogadhatatlannak tart. Utalt arra, hogy a hasonlóan botrányt kavart, ukrán versenydal annak ellenére elhangozhatott 2007-ben Helsinkiben, hogy a több nyelv szavaiból összezagyvált számból a „Russia goodbye” kifejezés is kihallatszott. Megfigyelők mindemellett megjegyzik, a grúzok feltehetően tisztában voltak azzal, hogy ezt a politikai felhangú dalt nem adhatják elő a moszkvai versenyen, s eleve a provokáció céljával nevezték be. S miután a kívánt célt elérték, a világsajtó felkapta a hírt, lényegében mindegy, hogy maga a szám elhangzik-e Moszkvában. (MN)


Hű maradt önmagához Mihail Szaakasvili Grúziája, amikor azonnal meglátta a moszkvai dalfesztiválban rejlő propagandalehetőséget. A leplezetlenül átpolitizált grúz versenydal körül azonban még el sem csendesültek a vihar hullámai, amikor – egyáltalán nem meglepően – az orosz–ukrán ellentétek tolultak az előtérbe. Először kizárták az ukrajnai selejtezőből a dalát oroszul előadó Anasztaszija Prihogykót – a győztes a Via Gra egykori szólistája, Szvetlana Loboda lett –, mire a 21 éves hölgy nemes bosszúként megnyerte az oroszországi válogatóversenyt. A Mamo című dalt adta elő oroszul, míg a refrént ukránul énekelte. A sikert még pikánsabbá teszi, hogy az ukrán állampolgárságú énekes dalának szerzője, egyben producere az Oroszországban is népszerű, ám Kijevben élő grúz Konsztantyin Meladze, míg az egyik szövegíró észt. A zsűri 6:5 arányban, míg a nézők 25 százaléka 14 ellenében látta jobbnak a korábban a Megasztárhoz hasonló orosz tehetségkutatón feltűnt Prihogykót az ismert popcsillagnál, Valerijánál.
A fiatal ukrán hölgy győzelme sokkolta a show-bizniszt, majd a vitában alig meglepően politikai felhangok is megjelentek. Valerija elkeseredett menedzsere, Joszif Prigozsin durván sértegette a győztest, mondván, „szégyen, hogy Oroszországot egy hajlott hátú, piszkos körmű, sáros bakancsú szakmunkásképzős” képviseli. Mások szalonképesebben nyilatkoznak, ám a végső győzelemre esélytelennek tartják Prihogykót.
Zsirinovszkij pártjának nem a hangjával, hanem az énekes ukrán származásával van baja. Mint Igor Lebegyev frakcióvezető megjegyezte, a döntés rontja Oroszország presztízsét. Nem hagyta ki a sajtóban felkapott vádaskodást sem, utalva Prihogyko állítólagos ukrán nacionalista nézeteire. A fiatal sztár bátyja erre bejelentette, hogy mindez hazugság, s beperli a rágalmazó lapokat. Másképp közelített a döntéshez a hatalmi párt ifjúsági szervezete, a Molodaja Gvargyija. Az ifjúgárdisták szerint a választás méltó válasz az olyan alantas oroszellenes támadásokra, mint amilyet a két évvel ezelőtti ukrán vagy a mostani grúz versenydal kifejez, s egyrészt bizonyítja Oroszország multikulturális jellegét, másrészt azt, hogy a volt Szovjetunió egységes kulturális térként funkcionál. Ezt erősítheti, hogy a lett induló állítólag oroszul adja elő május 9-én Moszkvában a versenydalát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.