Válságban partner Kína és Amerika

Jang Csie-cse kínai külügyminiszter főként a nemzetközi pénzügyi válság okozta problémák orvoslásával foglalkozott amerikai útja során, miként vendéglátói is hasonló cipőben járnak. A barátságos kézszorítások mellett azért szót ejtettek a politikáról is; Jang figyelmeztette is Amerikát, ne szóljon bele Kína belügyeibe.

2009. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tibet ügye Kína függetlenségével áll szoros kapcsolatban, ezt Amerikának is tiszteletben kell tartania – derült ki Jang szavaiból, amikor elutasította a képviselőház által szerdán hozott döntést. Abban az amerikai törvényhozók 442:1 arányban arra szólították fel Kínát, hogy „fejezze be a tibeti nép elnyomását”. A szavazás szándékosan egy nappal Jang látogatása előtt történt meg, s a feszült viszonyt jelzi a Dél-kínai-tengeren történt parázs veszekedés kínai és amerikai hajók között.
A kínai külügyminiszter és meghívója, Hillary Clinton inkább a mindkét nagyhatalomnak fejfájást okozó pénzügyi válságról beszélt, minthogy az Egyesült Államokban és Kínában is gazdaságélénkítőcsomagot vezettek be, s a kínai pártvezetés is elismerte, jelenleg ez a legfontosabb téma az ország számára, nem a politikai nézetkülönbségek. A most véget ért rendes parlamenti gyűlés Pekingben is azzal a megállapítással zárult, hogy a párt legfőbb feladata a válság kezelése, ehhez pedig új külpolitikára is szükség van, vélte Daj Bing-kuo államtanácsos az Új Kína hírügynökség szerint. Elemzők szerint a jelenlegi helyzetben Kína számára az együttműködés jelenthet megoldást és nem a szembenállás, így várhatóan nem fog túlzott jelentőséget tulajdonítani a politikai csörtéknek. Legfőbb feladatuknak az európai és amerikai partnereik protekcionista gazdaságpolitikájának megakadályozását tartják, ez ugyanis szinte lehetetlenné tenné a kínai gazdasági fejlődés szinten tartását.
Jang és Clinton találkozójukon előkészítették az áprilisi londoni csúcstalálkozót. A kínai külügyminiszter már tegnap találkozott Obamával, miután tárgyalt az amerikai pénzügyminiszterrel.

Moszkvai fenntartások. Zsákutcába jutottak a Szu–33-as vadászgépek eladásáról folyó orosz– kínai tárgyalások. Mint moszkvai forrásokból kiszivárgott, Peking ötven gépet venne, feltételként szabta azonban két „mintagép” előzetes használatát. Okulva azonban a Szu–27SzK típusról lényegében lemásolt kínai fejlesztés, a J11B vadászgép történetéből, az orosz exportőrnek elege lett abból, hogy így teremtsen versenytársat önmagának. Különös tekintettel arra, hogy egyes információk szerint Peking most egy a repülőgép-hordozó ambícióihoz elengedhetetlen Szu–33-ashoz hasonló típus fejlesztésén dolgozik. (S. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.