A válság betört a Szigetre

2009. 04. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Biztos vannak olyanok, akiket a vártnál súlyosabban érintett a kormányválság, valamint a nemzetközi gazdasági krízis. Ezek egy része politikus, vagy a pártok környékén található léhűtő. Ha viszont valaki szocialista párttag Szigetszentmiklóson, és annak női tagozatát vezeti, ráadásul ezt még illő formába is akarja önteni egy négyoldalas „lapként”, akkor érezni igazán, milyen mély az MSZP válsága.
A postás hozta az írást, ingyenes, a címe: HÍR-NŐK, van rajta szegfűs logó, egy fénykép két nőről, s Rákosi Katalin, a szigetszentmiklósi nőtagozat elnökének köszöntője. Ebből meg lehet tudni, hogy a hölgyet „nőtársai” biztatták a kiadvány megjelentetésére. A cél pedig nem más, mint a béke. „Békére mindannyiunknak szükségünk van, nőknek és férfiaknak egyaránt, mert nekünk NŐK-nek rendkívül fontos a béke a hétköznapokban, a családokban, a munkahelyen, az utcán” – írja Rákosi Katalin. Soraiból kiderül, hogy a nőknek fontos a béke, s a férfiaknak is, de leginkább a NŐK-nek van rá szükségük. Ez alapján valószínű, hogy a nagybetűs nők és a kisbetűsek nem azonosak. A nőtagozat elnöke emellett hitet tesz az esélyegyenlőség mellett, és kijelenti, „férficikkeknek” is helyet ad a kiadványban, mert a másik nem véleménye számukra fontos.
Az nem derül ki, hogy a címlapot uraló cikket vajon férfi vagy nő (esetleg NŐ) írta-e, de vélhetőleg a klm monogram nem légitársaságot fed. Bár a fogalmazás alapján akár holland is lehetne, mint névrokona. A Helyzetkép a hitelekről című írás elsősorban azzal emelkedik ki a megannyi hasonló cikk közül, hogy a szükségesnél jóval kevesebb névelő használatával próbálja szerzője megfogalmazni a mondanivalóját. „Ami a bankoknál észlelhető, hogy ügyfelek egyre kevesebb hitelek iránt érdeklődnek” – hasít bele a válság velejébe már az első mondattal a cikkíró. Mutatván, hogy tőle sem áll távol a nagybetűs hangsúlyfokozás, leszögezi: „Válság azt hozta magával, hogy SZIGORÚBBAK LETTEK A FELTÉTELEK” – majd hozzáteszi, „devizaalapú hitelek lettek erősebb szigorítással, melyben nagy árfolyamkockázat van”. Ezt olvasva úgy éreztem, hogy klm egy szocialista fordítógép, vagy SZDSZ-szimpatizáns robot, mivel a bankokat alapvetően nevelő feladattal ruházza fel a maga sajátos stílusában, a végén katonás tőmondatokra váltva: „Válság enyhítésének céljaként a lakosságot megtakarításra próbálják buzdítani a bankok. Különböző hoszszabb távú garantált és tőkevédett befektetésekkel. Akciós lekötött betétek, életbiztosítások.”
Az írásból elsőre úgy tűnik, hogy Válság egy személy. Az utolsó oldalon ismét Rákosi Katalin ír róla, de kollégájával ellentétben névelőt is tesz elé, így látható a lényegi különbség Válság és válság között. Rákosi gondolatait érdemes megfontolni, amelyet pontosan idézünk: „Felkapott kósza képtelen és szörnyűséges hírek terjengnek – »összedől, bedől, megölték, lemondott, kilépett, megverték, felgyújtották, megkínozták« – csupa-csupa negatív tartalmú szavakkal van tele a sajtó… melyek mind-mind csakis a negatívumokra fókuszálnak, melyek valakik által generált kacsák lehetnek, vagy éppen vándorló és visszatérő ludak, melyekbe a társadalmi belekapaszkodás sajnálatos módon igen erőteljes, s így a társadalom önmaga mélyíti a morális válságát.” Bármit jelentsen is ez a mondat – ha az –, bizonyára megszívlelendő. Válság itt rosszalkodik a környéken, meg válság is van, de ezek ellen tenni lehet, ha arra koncentrálunk, hogy süt a nap és zöld a fű. Hideg a sör, nyer a csapat. A NŐK pedig csinosak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.