Bolíviában eltemették Rózsa-Flores Eduardót

A hét végén folytatódott a bolíviai hatóságok eljárása az Evo Morales elnök elleni állítólagos merényletkísérletre készülő, többségében magyar csoport túlélő tagjai ellen, miközben vezetőjüket, a kommandós akcióban csütörtökön agyonlőtt Rózsa-Flores Eduardót születésének és erőszakos halálának helyszínén, Santa Cruzban eltemették. A világsajtóban újabb és újabb információk és elméletek látnak napvilágot az ügyről, a magyar hatóságok azonban továbbra sem mutatnak érdeklődést a magyar állampolgárok halála iránt.

2009. 04. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy La Paz-i bíró terrorizmus és „az állam biztonsága elleni támadás” vádjával előzetes letartóztatásba helyezte Tóásó Elődöt és a bolíviai–horvát Mario Fardig Astorga Tadicot, a Santa Cruzban felszámolt „zsoldos csoport” két, életben maradt tagját. A két feltételezett zsoldost szombat óta a La Paz központjában lévő, szigorúan őrzött, túlzsúfolt San Pedró-i börtönben tartják fogva. Állítólag két ismeretlen magyart még keresnek.

*

Továbbra is egymásnak ellentmondó szemszögből foglalkozik Rózsa-Flores és társai ügyével a bolíviai sajtó. Mindenképpen érdekes tény, hogy az ellenzéki tartományok legbefolyásosabb és legliberálisabb lapja, az El Deber idézi a horvát (Vecernji List) és az ír országos lapokat (Irish Times, Irish Sun), a magyar sajtóval viszont nem tudni miért, de kivételt tesz, és csak azokat a semmiképpen sem vezetőnek tekinthető lapokat vagy portálokat idézi, amelyek jó viszonyt ápoltak Rózsa-Flores Eduardóval vagy közölték írásait (Hungarian Ambiance, Kapu). Az összefoglaló végén azonban megjegyzi, hogy a teljes titokban tartott szűk körű temetésen részt vett Rózsa-Flores húga, Szilvia is, aki nem vette fel a kapcsolatot a bolíviai hatóságokkal, és nem hiszi el a kormány hivatalos álláspontját, mert ő nemesnek, idealistának és vidámnak ismerte bátyját, viszont évek óta nem tartja vele a kapcsolatot. A szombati sajtó-összefoglalóban egyébként még román énekesnek írták az egyik megölt magyart, Magyarosi Árpádot, az újabb írásban már jóval pontosabban – romániai magyarként – jelölték meg állampolgárságát. A lap vasárnapi száma is megírta, hogy Evo Morales, Bolívia első ajmara származású indián elnöke nemzetközi – brazil, mexikói, spanyol és argentin – vizsgálóbizottság felállítását javasolja, hogy kiderüljön az igazság.
A csoport által tervezett állítólagos merénylettel kapcsolatban több bolíviai lap, például a spanyol érdekeltségű fővárosi (La Paz-i) La Razón kiemelte, hogy a chilei José Miguel Insulza, az Amerikai Államok Szervezetének (OAS) főtitkára súlyosnak nevezte az incidenst, és szorgalmazta kivizsgálását. A lap másik vasárnapi írása részletesebben mutatta be Rózsa-Florest, és a felvezetőben összefoglalta pályafutásának minden „kanyarját” – például az Opus Dei-tagságot, majd későbbi muzulmán hitét –, hangsúlyozva, hogy a szélsőséges eszmék ikonja volt.
Az ABI bolíviai hírügynökség igazságszolgáltatási forrásból úgy tudja, hogy a merényletek és a „zsoldos sejt” mögött gazdaságilag erős szabadkőműves páholyok állnak. A feltételezett bérgyilkosok állítólag Európában léptek kapcsolatba egy ismeretlen személlyel, akit „Az Öreg” néven azonosítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.