Okos ember nem homokra építi a házát, tudjuk a Bibliából. Dubaj viszont, nagyon úgy tűnik, nem ismeri ezt az idézetet, a válság miatt pedig rajtaveszthet. A kicsiny, ám odatelepedett vállalkozásokban igencsak bővelkedő emírség ugyanis semmit sem termel. Nincs olaj- vagy földgázkincse, azért vonzó, mert olyan gazdasági klímát biztosít mindenkinek, amilyet sehol máshol nem találnának meg. Dubaj liberális, a szó legnemesebb értelmében. Mohammed bin Rasíd al-Maktúm sejk, Dubaj emírje és az Egyesült Arab Emírségek miniszterelnöke kizárólag az üzletet nézi, annak politikai háttere nélkül. Az emírség pedig homokból várat épített, amelyet a szelek eddig megkíméltek.
A térség egyre erősebb világviszonylatban, és gazdasági hatalma a világválsággal sem törik meg. Persze a világ benzinkútja sem örül a krízisnek: az olajárak a tavaly nyári 140 dolláros hordónkénti árról 40-50 dollárra estek, és nincs jele a visszakapaszkodásnak, ám a régió pénzügyi szempontból még mindig kiválóan teljesít. Az ottani országok hatalmas előnye, hogy gazdaságuk a termelésre, és nem a kereskedelemre épült. Szaúd-Arábia, Katar, Bahrein, Omán, Kuvait és az Egyesült Arab Emírségek különböző mértékben bír kőolajjal és földgázzal, amelyet a világ országai megvesznek, ám a hirtelen hatalmas veszteségeket jelentő nyugati óriáscégek költségeiket mostanában úgy kurtítják, hogy elegáns dubaji irodáikat eladják. A dubaji gazdasági csoda márpedig nagy részben az ingatlanpiacnak köszönhető, amely szinte tökéletesen befagyott mára. Az emírségben egyre nő a vitás esetek száma az irodaház-építtetők és -kivitelezők között, így tegnap az ingatlanüzletág további nyitásáról, a vitás ügyek számára létesített speciális törvényszék felállításáról döntöttek. Néhány esetben az is megtörtént, hogy az önerő nélkül, bankhitelből felépített irodaházak tulajdonosai elmenekültek az országból, így az építtetők ott maradtak a kifizetetlen számlákkal, félkész toronyházzal.
Jól jelzi a gondokat, hogy az Egyesült Arab Emírségek legnagyobb bankja, az Emirates NBD úgy döntött, ezentúl nem ad hitelt az ingatlancégek külföldi, de helyben dolgozó munkatársainak „a jövendő valószínű átstrukturálás és a munkahelyek elveszítése” miatt. Az ingatlanpiac befagyása érzékenyen érinti Pakisztánt és Indiát is, a házakat ugyanis az onnan érkező munkások építették fel, nekik most haza kell térniük. Dubaj számára a mentőövet az jelentheti, hogy még sincs egyedül. Legnagyobb riválisa, az államszövetség központi emírsége, Abu-Dzabi ugyanis hajlandó segítséget nyújtani, nehogy a dubaji összeomlás magával rántsa az Egyesült Arab Emírségeket.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország