Egy tisztességes ember kálváriája

2009. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mostanában az irodalomban mindenki sír, sőt zokog, a publikációs elégtelenségekről beszél – teszi ezt gyakran művek írása helyett is. Megboldogult akadémikus tudósunk, Pungor Ernő gyakran mondta: ki nem állja azt az alkotó értelmiségi típust, aki vers-, regény-, cikkírás, tudományos munkák létrehozása helyett a nap minden órájában a magyar értelmiség alulfizetettségéről beszél kávéházakban, kocsmákban és a munkahelyének folyosóján.
Benke László Otthonkereső című regénye örömteli meglepetés. Az író napjaink égető, kínzó kérdéseivel szembesíti olvasóit, és vérbeli, epikus regénybe plántálja a panaszokat is. Igazi irodalmi műben esztétikai értékké finomul a kín. Az Otthonkereső vérbeli mai családregény, egy faluról indult, átmenetileg fővárosivá vált tisztességes ember kálváriáját festi elénk, bőven fűszerezve önéletrajzi motívumokkal. Benke László a halálra ítélt kisközség, Újvárfalva szülötte. A regény főszereplője, Magyar János is olyan közegben nőtt fel, ahol az ötvenes, a hatvanas, a hetvenes évek – sajnos sikeres – magyarországi falurombolása saját hazájában tette otthontalanná az embereket. A regény központi alakja is ingázóvá – szülőházában városi munkássá, a fővárosban falusi idegenné – vált. Magyar János sziszifuszi erővel teremt új, átmeneti életteret a városban, eközben új életét a szó szoros értelmében teszi tönkre a szovjet megszállás (felesége egy orosz megszállóval csalja meg). A sem melós, sem paraszt életben, az ide-oda utazásokban is őrlődik, a balul sikerült rendszerváltozás után önhibáján kívül még a munkahelyét is elveszíti, a gyárat fölszámolják. Ő pedig egyszer csak kitalálja, hogy azt kell tennie, ami a legreménytelenebb dolognak tűnik. Visszatér a falujába, megtér az ősi hajlékba. Először még a szerettei is idejétmúlt figurának, délibábok kergetőjének tartják. Ám aztán, ha haloványan is, de megcsillan a remény. Az apa példáját követi az egyik, korábban önmagát városperem-vidéki kallódásra ítélt, gyógyult kábszeres fia is. Ha a hamis trendet sikerül megfordítania a magyarság képviselőinek, az országnak is sikerülhet. A főhős szó szerint ki is mondja: egyszerre kell rendbe hozni a saját életünket, és eltakarítani az ország éléről a tehetségtelen kormányt is. Benke László regénye nem a hurráoptimizmus jegyében zárul, de egyértelműen jelzi: van esélye a magyar embernek arra, hogy saját sorsát és a közös fátumunkat is rendbe tegye. Ehhez viszont rá kell ébrednie, hogy a két dolog szorosan összefügg egymással.
Aki képes megtalálni a saját otthonát a hazában, az megérzi azt is, hogyan kell cselekednie országos léptékben is a felelősen gondolkodó, hiteles és hitvalló embernek.
(Benke László: Otthonkereső. Hét Krajcár Kiadó, 2008., 175. old., 1980 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.