Firenze, a sokkoló szépség városa

Egy olasz diszkont-légitársaságnak köszönhetően néhány évig Budapestről közvetlen járattal utazhattunk Firenzébe. A gazdasági válság következtében ez a járat megszűnt, Budapestről indulva jelenleg Bolognából vagy Rómából közelíthetjük meg a világ egyik legszebb városát. Igaz, pénzünk most már annyit sem ér, mint a múlt évben, ám az is biztos, ha Firenze az úti célunk, nem fogunk csalódni.

Tölgyesi Gábor
2009. 04. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt szombaton ünnepeltük a műemlékek világnapját. Keserédes ünnep ez itthon, ha arra is gondolunk, egy-egy lelkiismeretlen vállalkozás hogyan csúfít el történelmi városrészeket. A legszomorúbb az álságos ideológia hozzá: élhető, korszerű várost kell teremteni, amihez – bárhol is járunk – egyenlakok, presztízsirodaházak dukálnak. Meg különben sem éri meg a befektetőnek a múltidéző épületeket felújítani. Bezzeg Firenze! A világ – minden túlzás nélkül – egyik legszebb városa tömve van amerikai és japán turistákkal, akik ide nem „projekteket” csodálni jöttek, mert van abból nekik otthon bőven. A vendég szemével nézve a firenzeieknek sem poros múzeum a város, amelynek szívében még véletlenül sem találni plázát, gyorsbüfét. S ha egy-egy butik költözik a középkori házakba, nem verik szét a falakat a kirakat kedvéért: mint Rómában, a ruhákat ízlésesen kifüggesztik az ablakba. Tiszteletre méltó ízlés uralkodik ebben az olasz városban is: az új tisztelettel viszonyul a régihez.
Firenze híres nevezetességeit sokan – még ha sosem jártak a városban – majdnem kívülről tudják a könyvekből. Avatott szerzőknek köszönhetően szinte látatlanban is ismerhetjük a XIV–XV. század fényét visszatükröző firenzei dómot, a Santa Maria del Fiorét (Liliomos Máriát), amelynek kupolája Filippo Brunelleschi zsenijét dicséri. Giotto harangtornyát, a Szent János-keresztelőkápolnát is ismerősként üdvözölhetjük, a Piazza della Signorián pedig nemcsak a Palazzo Vecchio, Ammanati mai napig kritizált Neptun-kútja, a „Nagy Fehér”, vagy Donatello, Cellini egy-egy nevezetes szobra okozzák a felismerés örömét, Girolamo Savonarola máglyájának emlékhelye is történelmet idéz. Aki régen járt Firenzében, annak a Dóm téren és itt is döbbenetes lehet a tömeg. A közeli Uffizi-képtár előtt hosszú sorok kígyóznak, előzetes regisztráció nélkül nagyon nehéz bejutni a művészetek szentélyébe. Ismert történet a francia íróé, Stendhalé, akit ájulás környékezett meg a Santa Croce-templomban, s a mindenütt jelen lévő szépség szinte sokkoló hatását neki köszönhetően Stendhal-szindrómának nevezték el. Firenzéhez még egy „szindróma” köthető: a Dávid-szindrómát Michelangelo Buonarotti lélegzetelállító szobra által kiváltott hatásként írják le. A feljegyzések szerint e „veszélyek” kifejezetten az amerikai turistákra leselkednek, akik a szépség ismeretlen kultúrájával való találkozáskor kerülnek szinte hisztérikus állapotba, a magyar utazót – aki csendes csodálattal élvezi a sok gyönyörűséget – legfeljebb az embertömeg zavarhatja. Épp ezért érthető, ha egy idő után a turisták által kevésbé látogatott helyeket keresi fel, és kevésbé ismert szépségeket fedez fel.
Ilyen a Galleria dell’Accademia – a Dávid-szobor otthonának – közelében a San Marco-kolostor, amelynek kilenc évig volt lakója Fra Angelico. Inkább csak a quattrocento zarándokai ismerik e helyet, mint Fra Angelico művészetének gazdag gyűjteményét. Többek között az „angyali” festő legtöbbet reprodukált képe, az Angyali üdvözlet is a szerzetesi cellák külső falán, az első emeleten itt látható. Cosimo Medici e falak között kereste lelki békéjét, ám volt még egy híres lakója a kolostornak: a prédikátor Savonarola. E helytől nincs messze a Piazza della Santissima Annunziata, csendes, ám legszebb tere Firenzének, Brunelleschi lelencházával, amelyet Robbia babái díszítenek.
Nagy felfedezés az Arno bal partján, Firenze „Budáján” is várhatja az utazót. Az Oltarno városrészben – amely tele van reneszánsz palotákkal és középkori lakótornyokkal, Dante világát jobban idézi – érdemes csatangolni, ráadásul itt van a firenzei reneszánsz igazi bölcsője, mégpedig a Santa Maria del Carmine-templom Brancacci-kápolnájában. Masaccio itt látható freskóihoz – Ádám és Éva kiűzetése a Paradicsomból, Adógaras – annak idején olyan művészek jártak vissza tanulni, mint Leonardo da Vinci, Michelangelo vagy Raffaello Santi.
A jobb partra Ammanati Szentháromság hídján, Firenze legszebb hídján menjünk vissza, és térjünk be a Szent Apostolok borgójába, a reneszánsz előtti idők sikátorába. A házak között itt megbúvó Chiesa dei Santi Apostolit egy latin nyelvű felirat szerint még Nagy Károly alapította, ám annyi bizonyos, hogy a templomot a XI. században építették. A helyiek szerint ez itt a város legszebb utcája. Távol a turistáktól, közel Firenzéhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.