Magánjellegű találkozón fog részt venni Mohamed Hatami Isztambulban Barack Obamával – tette egyértelművé Hasszan Kaskavi, az iráni külügyminisztérium szóvivője, jelezvén, Teheránt nem képviseli a korábbi köztársasági elnök. Tegnap ugyanakkor megkezdte elnökválasztási kampányát a reformerők legkomolyabb jelöltje, aki súlyos kritikával illette a kormányt.
Obama szavait tettek kell hogy kövessék, különben semmi esély a tárgyalásokra. Így összegezhető a tegnapi nap lényege kormányzati és ellenzéki oldalon egyaránt. Az iráni külügyminisztérium szerint előremutató, hogy az amerikai elnök más szavakat használ, mint elődje, miként az urándúsítás egyértelmű elutasításának hiányát is kedvezően értékelte, ám ennél többet akarnak, pontosan azt, hogy ismerje el Washington Irán jogát a saját atomprogram végrehajtására. Kaskavi ugyanakkor közölte, Teherán újabb műholdat fog pályára állítani. Lapunk kérdésére a tisztviselő elmondta, készen állnak arra, hogy tárgyaljanak a többi országgal, és ebben a tekintetben örülnek Törökország közvetítő szerepének.
Mir Hosszein Musszavi azonban más állásponton van. Az egykori miniszterelnök tabut döntött azzal, hogy nagyszabású sajtótájékoztatóján Izraelt is nevén nevezte a hagyományosnak mondható „megszálló rezsim” szófordulat helyett, és az iráni érdekekre nézve károsnak tartotta a zsidó államot érő „szélsőséges kijelentéseket”. Elemzők egybehangzó állítása szerint Musszavi lesz a legfőbb kihívója a konzervatívok jelöltjének, a jelenlegi elnöknek, Mahmúd Ahmadinezsádnak. Ezzel együtt Musszavi aláhúzta, „még ha létezett is holokauszt, akkor sem a palesztinoknak kell bűnhődniük miatta”.
A reformpárti jelölt, egyúttal leszögezte, elnökké választása esetén kijavítja azokat a károkat, amelyeket az elmúlt négy évben uralkodott konzervatív hatalom okozott. A sajtótájékoztatót egyébként a himnusz önkéntes eléneklése, valamint a Korán recitálása vezette be, miközben a húsz év önkéntes politikai háttérbe húzódását megtörő politikusnak elnöknek kijáró tisztelettel adóztak. Szavaiból kiderült, akár ő, akár a konzervatív oldal képviselője nyeri a június 12-én esedékes elnökválasztást, a nukleáris program nem áll meg. Az 1979-es iszlám forradalmat követő nagykövetség-foglalás óta amerikai és nemzetközi embargó által sújtott ország emellett gazdasági szempontból is kissé más utat járna. Musszavi szerint ugyanis lehet előnye annak, hogy Irán nem tagja a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO), mert így Teherán képes megvédeni a hazai ipart és mezőgazdaságot. A felmérések szerint a jelöltséget egyelőre be nem jelentő Ahmadinezsád és Musszavi fej fej mellett állnak a választások előtt két hónappal.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország