(Gyurcsány Ferenc lemondási szándékának külföldi sajtóvisszhangjáról összeállítás
a 2. oldalon)
Le Monde.fr
A magyarellenes felhangok megmérgezik a szlovák választási kampányt címmel a vezető francia lap arról ír, hogy Szlovákiában a magyar kisebbség vált a nacionalista támadások célpontjává.
FT.com
A globális brit lap a címoldaláról induló cikkében egymás után idéz aggódó bankárokat, akik szerint az amerikai törvényhozók szétverik az Egyesült Államok egyik vezető iparágát,
a pénzügyi szférát azzal, hogy utólag 90 százalékban adóztatják meg az állami segítségre szorult bankok vezetői hatalmas jutalékait. Az egyik bankár szerint „mccarthysta boszorkányüldözés” folyik a bankárok ellen, a másik szerint „ilyen Oroszországban volt tapasztalható 15 évvel ezelőtt”.
Emiatt a legjobb banki szakemberek távoznak majd a szakmából, óv a lap.
Herald Tribune
A Financial Times cikkével teljesen ellentétes hangú véleménycikket közöl a globális amerikai lap El a bankárokkal! címen, amely így kezdődik: „Az AIG alig állíthatja, hogy nagyvonalú jutalmaival a legjobbakat vonzza.” E filozófia szerint csak azok temethetik el szépen ezt
a céget, akik a hátába vágták a kést. Hasonló érveket hangoztattak az 1997-es ázsiai pénzügyi válság idején. A dél-koreai bankárok is azzal érveltek, hogy csak ők értik a bankok és a „cseboloknak” nevezett hatalmas konglomerátumok közötti bonyolult viszonyt. Az ottani gyakorlatból kiderült: ezeket az embereket mindenki üdvére a legjobb kirúgni.
*****
Oroszország hazahívja az ortodox egyház egyik ágának, az óhitűeknek a tagjait: az erről szóló cikkből kiderül, a riasztó demográfiai csökkenéstől sarkallt moszkvai kormány a múlt évben 300 millió dollárt költött arra, hogy ismét hazatérjenek az aszketikusan élő, a régi orosz hagyományokat a legszigorúbban megőrző, Alaszkától Uruguayig szétszóródott tagjai, akik a hagyományőrző amish közösségek életviteléhez némileg hasonlóan élnek.
THE WALL STREET JOURNAL
Dél-Korea és Szingapúr köszöni, de nem kér a Nemzetközi Valutaalap „megédesített” feltételeiből felajánlott kölcsönéből, mert a két ország szerint – olvasható az amerikai pénzügyi körök vezető lapjában – a helyiek émelyegnek, a piacok pedig „érzékennyé válnak” már az alap nevének a hallatától is.
Los ANgeles Times
A vezető kaliforniai lap helyszíni tudósításban számol be arról, hogy a recesszió hatására Izraelben a „vásárlók” a szupermarketeket úgy kifosztják és távoznak fizetés nélkül, hogy még a polcokat is magukkal viszik, és így a késve érkező fosztogatók már csak a földre esett árukkal szelelnek el.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter