Strasbourgban a képviselők az úgynevezett prágai nyilatkozat alapján tárgyalták az Európa lelkiismerete és a totalitarianizmus című határozatot. Ennek lényege az, hogy ne mérjenek kettős mércével a múlt század teljhatalmú rendszerei által elkövetett tömeggyilkosságokkal kapcsolatban. Szájer követelte azt is, hogy „közösítsük ki a demokraták közül azokat, akik a kommunizmus tetteit ma is mentegetik” és azt, hogy „vállalja Európa teljes szívvel minden embertelenség elítélését”.
Míg Szájer József azon szavai, amelyekkel az 1956-os forradalmi Szabad Kossuth Rádió első adásában elhangzottakat elevenítette fel – „hazudtunk éjjel, hazudtunk nappal…” –, sokakban képzettársítási folyamatot indítottak el, amely Gyurcsány Ferenc őszödi hazugságbeszédének szavaira rímelt, Gál Kinga képviselőnek ugyanitt korábban elhangzott beszéde ugyancsak felrázta az Európai Parlament képviselőit, amikor arra emlékeztetett, hogy a „posztkommunisták” nagyon is „köztünk vannak”. A néppárti képviselő asszony élénk szavakkal ecsetelte azt, ahogyan a Gyurcsány-kormány rendőrsége durván megsértette Budapesten március 15-én a szabadságjogokat, és hozzátette: minden más tagállamban ezek után a rendőrfőnöknek azonnal távoznia kellene.
Tabajdi Csaba, a kommunista idők volt moszkvai diplomatája, a magyar szocialisták EP-delegációjának vezetője nyilatkozatában „felháborítónak” nevezte Szájer József közleményét, amiért „aktuálpolitikai” célokra kívánta használni a vitát, és antiszemitizmussal vádolta Szájert, amiért össze meri hasonlítani a két totalitárius rendszert.
Luxusszállodában pihente ki a Hősök terei tüntetés fáradalmait Magyar Péter