A Füveskert költője

2009. 05. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki hinné, hogy az élő irodalom egyik legnagyobb költője, Kárpáti Kamil nyolcvanéves? Derűs, ma is kamaszosan visszahúzódó lényétől idegen az ünneplés, éppen ezért a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartott hétfő esti születésnapi köszöntésen ki sem ült a pódiumra. Verseit ihletett átéléssel szólaltatta meg Hegedűs D. Géza Deli Zsolt harmonikaművész közreműködésével.
Egyik legtehetségesebb felfedezettje, Szentmártoni János József Attila-díjas költő meghatottan köszöntötte a telt házas közönség soraiban rejtőző mestert. – Hogy a költészet túlél-e bennünket, egyáltalán lesz-e mit túlélni, s nem robbantjuk-e ki magunk alól a Földet, nem tudhatom. Egy biztos, amit tőle tanultunk, már elvehetetlen, legyünk bár olykor méltatlanok is az örökséghez. A Vers kiirthatatlan, bármennyire titkolja, dugdossa, szégyellje is ma a többség. Ott fog pislákolni még az első holdlakóban is, aki dermedten tekint majd bolygónkra vissza – és ott dereng majd az utolsó pillangó szárnyán a semmi szakadéka fölött.
A születésnapra jelent meg a barátai által, neki ajánlott versekből szerkesztett Kapcsos könyv, valamint a több mint ezerháromszáz oldalnyi kötet: Kárpáti Kamil összes versei, a minőség és a mennyiség összhangjának csodája. Lenyűgözők az összetett költői képek, megragadó a látomás és a valóság egysége, amelyben együtt kavarognak a gyermekkor helyszínei, Pesterzsébet egykori tündéri tájai: „Az átlósutcai néha feláll, / s a fekete antilopcipőorr puhán behatol / a lakkfényű Ikonoszauroszba”. Feltűnik a reneszánsz csodája, Firenze, Kárpáti Kamil második, választott hazája. És a harmadik, koránt- sem választott „otthon”: a poklok pokla, a kistarcsai, a váci, a márianosztrai börtön. Kárpáti Kamilt, a szabadság szerelmesét az ötvenes években zárta börtönbe az önkény, ahonnan az 1956-os szabadságharc szabadította ki. A túlélés záloga volt számára a versírás. Maga köré gyűjtötte azokat a költőtársakat, akik a váci börtönkápolna kis füves térségén kezdték el sziszifuszi szorgalommal gyűjteni a híres Füveskert-antológiák anyagait. Tollas Tibor, Gérecz Attila, Béri Géza, Szathmáry György, Tóth Bálint mind elismerték: költőként ő az első. Az írószövetség 1956-os Szózat című folyóiratának szerkesztéséért 1956 után 1990-ig persona non grata volt, saját szavaival: ’56 után falak nélküli börtönbe zárták. 1988-ban létrehozta a Stádium című folyóiratot feleségével, múzsájával, a Gí-versek ihletőjével. Ebből sarjadt ki a Stádium könyvkiadó a fiatalok és a mindmáig háttérbe szorított társak menedéke.
Kárpáti Kamil ma is szelídséggel, az antik, a keresztény és a nyelvépítő avantgárd költészet remekléseivel reagál a világ durvaságára. Hatalmas kötetével ő ajándékozta meg olvasóit a nyolcvanadik születésnapján. Mester, köszönjük!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.