Amerikai bozgor

2009. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamvas Béla szerint vannak emberek, „akik öt perccel a haláluk előtt olyan nagyon fontosnak tűnők, és utána elporladnak, és a fordítottja is létezik”. Jókai Anna Wass Albert világlátása című dolgozatában nem véletlenül idézi épp e mondatot Hamvastól, a huszadik század magyar eszmetörténetének jelesétől. Wass Albert 1998. február 17-én a floridai Astorban vetett véget önkezével életének. S szinte a halála pillanatában elkezdődött műveinek diadalútja, amelynek eredményeként születésnapjának századik évfordulóján, 2008. január 8-án a legnépszerűbb, magas irodalmi értékű hazai alkotók panteonjába került. Az életművét szinte teljes vertikumában kiadó Kráter Műhely Egyesület Örökségünk Wass Albert – És lészen csillaghullás – Centenáriumi írások, 1998–2008 címmel rendezett sajtó alá válogatást Wass Albertről szóló írásokból.
E kötet legjobb opusaiból teljességre törekvő portré rajzolódik ki az íróról, aki mint gróf Czegei Wass Albert jött e világra a Mezőségen. Előbb Erdélyben vált bozgorrá, hazátlanná a trianoni országcsonkolás után. A második világháború után azt is megtapasztalhatta a németországi, majd az amerikai emigrációban, milyen idegen földön magyarnak lenni. Az 1990-es rövid eufóriát követően megélhette 1994-ben, milyen az, ha az anyaország nem akarja visszafogadni hazavágyó fiát. 1998 februárjában öngyilkosságba kergette a hazai szocialista-liberális hatalom közönye az írót, aki létrehozta a magyar irodalom egyik legszebb misztikus-metafizikus szintézisregényét, A funtineli boszorkány című trilógiát.
A költő Wass Albertet Kabdebó Lóránt Az ebédlőben felhúzom az órát című esszéjében Rilkéhez méltó lírikusként értékeli – „erdélyi hangolásban”. Az író, költő, drámaíró Wass Albertet Jókai Anna Márai Sándor nagyságrendjéhez mérhető alkotónak tartja, akit még mindig gyanakvás és előítélet vesz körül. A magyarázatot Szőcs Géza költő adja meg Százéves Wass Albert című dolgozatában. A román titkosszolgálat Wass Albertet és édesapját vádolta olyan második világháborús kivégzések, visszaélések miatt, amelyekhez nem volt semmi közük, a történteknek közelében sem voltak, de két magyar grófról azokban az években bármit elhittek bizonyíték nélkül akár a szovjet, akár a román, akár a kollaboráns magyar hatóságok. A helyzet ma sem sokkal jobb, amikor Csontos János Wass Albert földjén című versével szólva „jövőnket mások bitorolják”. Ám ha Isten malmai lassan őrölnek is, Wass Albertnek előbb-utóbb igazságos megítélésben lesz része.
(Örökségünk Wass Albert – És lészen csillaghullás – Centenáriumi írások, 1998–2008. Kráter Műhely Egyesület, Pomáz, 2009. Ára: 2500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.