Az emlékezetmentő

2009. 05. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most 68 éves író, újságíró Uruguay fővárosában, Montevideóban született 1940 szeptemberében katolikus középosztálybeli családban, és felmenői között walesi, német, spanyol és olasz ősöket is felvonultatott. Kamaszkorában igen változatos munkákat végzett: volt küldönc, plakátfestő, gépíró, pénztáros, autószerelő és díjbeszedő is. Húszévesen már folyóiratot adott ki, amelybe többek között a ma szintén világhírű, de perui Mario Vargas Llosa, majd honfitársa, Mario Benedetti is írt. 1973 júniusában neki is menekülnie kellett a diktatúra elől, mert letartóztatták, aztán elüldözték az országból, főleg marxista csoportokhoz fűződő kapcsolatai miatt előbb Argentínába, majd Rafael Videla tábornok puccsa után Spanyolországba, neve ugyanis szerepelt a halálbrigádok listáján, és csak 1985-ben, a diktatúra után tért vissza szülővárosába. Galeano olyan újságírónak tartja magát, aki a globalizációt és hatásait kutatja, irodalmi munkáiban pedig kombinálja a dokumentumfilmet, a fikciót, az újságírást, a politikai elemzést és a történelmet. Hitvallása szerint olyan író, aki szeretne valamit megmenteni az elrabolt amerikai, de különösen a latin-amerikai emlékezetből. Érdekes, hogy magyarázta meg Galeano, miért nem Kubát, hanem Spanyolországot választotta az ideiglenes száműzetés helyszínének: „Kubában a külső veszélyt igazolhatatlan dolgok igazolására használták föl. De engem az is zavar, hogy csak a hatalmasok lehetnek hazafiak, ellenben ha a gyengébbek akarják védeni hazájukat, akkor populistáknak bélyegzik őket.” Méltán leghíresebb műve a Latin-Amerika nyitott erei, amelyben összefoglalja, hogyan fosztották ki a földrészt a gyarmatosító spanyolok és portugálok a XV. századtól, aztán a britek, végül az Egyesült Államok egészen a könyv első megjelenéséig, a hatvanas évek végéig. Galeano négy évig gyűjtötte a forrásokat, az adatokat, aztán három hónap alatt megírta a könyvet. Azóta a latin-amerikai politikai irodalom klasszikusának, kötelező olvasmánynak számít, és nemcsak tartalma, hanem stílusa miatt is. A mesterien fogalmazó Galeano pontosan tisztában van a ténnyel, hogy tilos száraz, és érthetetlen közgazdasági vagy marxista szakkifejezésekkel untatni a szakmában járatlan olvasókat: minden fejezet egy-egy rövid és közérthető esszé, önállóan is megállják a helyüket. Látszik, hogy tökéletesen ismeri az újságírás minden csínját-bínját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.