Csökkenő szabadság

Bár már hét éve egyfolytában romlik a sajtószabadság helyzete a világban a Freedom House amerikai elemzőcég szerint, az idén történt először, hogy minden kontinensen és régióban visszaesés tapasztalható. Az idén Izrael, Olaszország és Hongkong került a szégyenpadra, ahol „részben szabadra” romlott a besorolás.

2009. 05. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a sajtó harcol az életben maradásért, kormányok és befolyásos egyéb szereplők megpróbálják elnyomni, s a nemzetközi gazdasági válság is szörnyű rendet vág soraiban, mondta a Freedom House első embere a 2009-es kimutatást magyarázva. Az általuk felvázolt trend baljós jeleket mutat. Elsősorban Kelet-Ázsia mutat romló statisztikát, de Észak-Afrika, Közel-Kelet és a volt Szovjetunió teljesítménye is sokat romlott, így a dél-ázsiai vagy afrikai javulás nem is érzékelhető globálisan.
Hongkongban az amerikaiak szerint a pekingi nyomás érezhető a sajtón, így elvették a szabad titulust. Lecsúszott a legjobbak közül Tajvan is, ám ott inkább belpolitikai okok miatt torzult a szabad média. A régiók közül épp a mi térségünkben volt a legnagyobb a viszszaesés, főleg a horvátországi és a bolgár újságíró-gyilkosságok miatt, de kiemelték Bosznia-Hercegovina problémáit is. Magyarország ötödmagával együtt a 33. helyen áll, 21 pontot gyűjtve, ahol 30 pontig tart a „szabad” kategória, és számos törvényi, financiális és egyéb körülményt mérlegelve osztályozzák az országokat.
A Közel-Kelet hagyományosan a „nem szabad” kategóriába tartozik, egészen tavalyig Izraelt kivéve, ám a gázai háborúban tapasztalt, államilag irányított médiatorzítás miatt itt is visszalépés történt, a zsidó állam immár csak „részben szabad” sajtóval bír a Freedom House szerint. Nyugat-Európát ugyan általában a szabadság jellemzi, de Görögország nagyot esett, Olaszország szintén. Utóbbi esetben Silvio Berlusconi médiamágnás kormányfőt terheli a felelősség, aki túl jelentőssé vált az olasz sajtópiacon, az újságírókat pedig rendszeresen fenyegeti a maffia és egyes erőszakos csoportok.
A Freedom House felhívja a figyelmet, hogy az újságírók számos országban fizikai támadásoknak vannak kitéve, ezek az ügyek azonban sok esetben nem is kerülnek bíróság elé, a médiában azonban erősödik az öncenzúra. A jogvédő csoport arra is rámutat, hogy számos ország nyíltan korlátozza a média szabadságát, s olyan törvényeket hoz, amellyel büntetni lehet a „gyűlöletkeltő” vagy „nemzetbiztonságra káros” cikkeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.