Eltünteti a számlákat az áfaemelés

Bár már többször bezárták, ma is zavartalanul működik, és továbbra sem ad számlát a vásárlóknak az egyik fővárosi kínai ruhaüzlet. Vélhetőleg nem egyedi esetről van szó. Az áfaemelés után újabb lendületet kaphat a feketegazdaság.

2009. 05. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tiszta haszon? Három hónap alatt valamivel több mint százezer pályázat érkezett a kormány Tiszta haszon – számlával milliókért elnevezésű szerencsejáték-programjára. Az évi 180-190 millió forintba kerülő kezdeményezés elvileg a gazdaság fehéredését szolgálná. Lényege, hogy havonta tízszer egymillió forintot sorsolnak ki azon állampolgárok között, akik valamelyik igénybe vett lakossági szolgáltatásról számlát kérnek, és annak adatait „lejelentik”. Tekintve, hogy a magyarországi szolgáltatók naponta kiadnak nagyjából tízezer darab számlát, a százezer beérkezett bizonylat nem nagy szám, a játéktól tehát biztosan nem nő majd a költségvetési bevétel – véli Vámos György. A játékból ráadásul kimaradnak azok, akiknek nincs magyarországi bankszámlájuk, nem használnak internetet, vagy nem értenek a mobiltelefonhoz, az SMS-hez, más módja ugyanis nincs a számlalottózásnak. Így a havi nettó egymilliós nyereményre a leginkább rászorulók többsége eleve nem számíthat.


Meglátogattuk azt a budapesti, Zuglóban lévő kínai ruhaboltot, amelyről olvasóink jelezték, hogy rendszeresen nem kapnak nyugtát vásárlásaik során. A forgalmas helyen található üzlet az év elején egyszer már volt kényszerpihenőn, az adóhivatal ugyanis harminc napra bezárta nyugtaadás elmulasztása miatt, melyről akkor hivatalos közlemény is olvasható volt a bolt bejáratán. A harmincnapos bezárás márpedig a jogszabály szerint akkor jár, ha nem elsőre, hanem egy éven belül már másodszor bukik le a kereskedő, vagyis túl van egy 12 napos bezáráson, és visszaesőként az egymillió forintos mulasztási bírságon.
Mikor ottjártunkkor a fizetésre került sor, a kiszolgáló kínai fiatalember valóban nem ütötte be a pénztárgépbe a vásárolt tételeket, helyette gyors mozdulatokkal zsebszámológépen számolta ki a végösszeget. Ezután fizettünk, mire ő mosolyogva átnyújtotta a visszajárót, anélkül, hogy a bevételről bármiféle bizonylatot adott volna. Rutinos kereskedővel volt dolgunk, ott-tartózkodásunk idején ugyanis nem mi voltunk az egyetlenek, akik blokk nélkül távoztak.
– Többször jelezték már nekünk is, hogy kínai üzletben nem kaptak nyugtát – mondta lapunknak az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Vámos Györgytől megtudtuk: a távol-keleti boltok javarészt a józsefvárosi piac raktáraiból szerzik be az árut, ami köztudottan a feketegazdaság melegágya, ahol egyáltalán nem jellemző a nyugtaadás vagy az áru eredetének igazolása. Ezért az itt beszerzett termékekről maga a kereskedő sem ad blokkot a boltjában, mert akkor azt is igazolnia kéne, honnan van az a bevétele, ami mögött hivatalosan nem áll árukészlet.
Vámos szerint ez a jelenség nem új keletű, csak a jéghegy csúcsa, hiszen az, hogy a kínai boltos nem ad nyugtát, nemcsak azt jelenti, hogy bevétele után nem fizet adót, hanem azt is, hogy a csempészáruval telített józsefvárosi piacon is gond nélkül virágzik a feketegazdaság. Ráadásul a jövőben még inkább számítani kell arra, hogy erősödik az illegális piac, aminek nem más a motorja, mint a magas adóterhek.
– A jelenlegi húszszázalékos forgalmiadó-kulcs is sok pénzt jelent a trükközőknek. Gondoljunk csak bele: ha nincs számla, akkor elvileg jól jár a vevő, mert olcsóbban veheti meg az árut vagy a szolgáltatást, de jól jár a kereskedő is, hiszen nem fizet adót a feketebevétel után, vagyis mindkét félnek több marad a zsebében – magyarázta a szakember, aki szerint a kormány áfaemelési terve éppen ezt a jelenséget betonozza majd be. Ugyanis azzal, hogy 20-ról 25 százalékra emelik az áfát, az árak tovább nőnek, ám a lakosság jövedelme vészesen apad, tehát aki teheti, élni fog az olcsóbb lehetőségekkel. Következésképpen egyre kisebb lesz idehaza a hivatalosan eladott áruk mennyisége, vagyis tovább romlanak a gazdasági mutatók, miközben mind többen trükköznek majd a megélhetésért. – Eddig is az adón spóroltak a vállalkozások. Az áfaemelés után fel kell rá készülni, hogy nem kapunk majd nyugtát akár egy ellenőrzöttnek tűnő, működési engedéllyel rendelkező kereskedőnél sem – jósolta a főtitkár.
Tavaly a teljes hazai ruházati piac forgalma a hivatalos statisztikák szerint 405 milliárd forintot tett ki, amit húszezernél is több üzlet termelt ki. Úgynevezett kínai bolt hivatalosan ezer van hazánkban, azonban ennek sokszorosa az olyan üzlet, ahol távol-keleti termékeket árulnak, vagy ázsiai származású a működtető. Arról nincs hivatalos gyűjtés, mennyi az adózott jövedelmük ezeknek az üzleteknek, de a piaci felmérésekből kiderül, hogy hivatalos forgalmuk tavaly meghaladta a 90 milliárd forintot, vagyis a teljes piac közel negyedét.
Az adóhatóság 2008-ban több mint negyvennégyezerszer ellenőrizte a vállalkozások nyugta-, számlaadási kötelezettségének betartását, és közel tízezer esetben (22,5 százalék) állapította meg a szabályok megszegését. Emiatt több mint 1,6 milliárd forintnyi mulasztási bírságot szabtak ki, 282 esetben zártak be üzletet, s mintegy 1200 alkalommal a mulasztást elkövető alkalmazottak megbüntetésére is sor került – összesen húszmillió forintot kell befizetniük. A kereskedelmet 26 ezer ellenőrzés érintette, ahol több mint 5300 esetben tártak fel mulasztást, a kiszabott bírság összege megközelítette az egymilliárd forintot – tájékoztatta lapunkat az adóhivatal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.