Európa is védi az erdőket és a fákat

2009. 05. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak Magyarországon, de az egész világon súlyos veszélyt jelent az erdőkre nézve a törvénytelen fakivágás, mivel annak eredménye erdők eltűnése vagy minőségének romlása. Erdőökorendszerek, állat- és növényfajok tűnnek el miatta. Az Európai Unió, amely a világ egyik legnagyobb fafelhasználója, a múlt héten végre lépett annak érdekében, hogy szigorú szabályokat léptessen életbe az illegális fakitermelés és -vágás visszaszorítására.
Az Európai Parlament úgy döntött, hogy kitiltja a törvényellenesen kitermelt fát az európai piacokról. A testület által elfogadott döntés értelmében a fakereskedőknek tájékoztatást kell adniuk minden olyan fatermékről, amellyel az Európai Unió bármely tagországának piacán kereskednek. „Az illegális fakitermelés az értékes trópusi erdők növekvő pusztításának fő okozója, és értékes bevételi forrástól fosztja meg a helyi közösségeket” –mondta Anke Schulmeister, a WWF Természetvédelmi Világszervezet erdőpolitikáért felelős tisztségviselője.
Az Európai Parlamentben a néppárti–kereszténydemokrata frakció nevében a témában felszólaló Olajos Péter kijelentette, hogy a trópusi erdők mellett különösen fontosnak tartja a Kelet-Közép-Európában zajló erdőirtás megállítását, valamint a faanyagok, illetve a fából készült termékek esetében a szigorú fenntarthatósági kritériumrendszer felállítását. Zöldközbeszerzésekre és fenntarthatósági kritériumokra van szükség a megújulóenergia-termeléshez felhasznált fa és egyéb biomassza tekintetében, mondta, és hozzátette: a szén-dioxid-kibocsátás csökkenéséből származó aukcióbevételek egy részét az erdőirtás megállítására kell fordítani. Dicsérte, hogy a téma jelentéstevője az ellenőrzés szigorúságára és hatékony büntetőrendszer kialakítására törekszik, és arra, hogy ellenőrző szerveket állítsanak fel, valamint olyan pénzbüntetéseket alkalmazzanak, amelyek valóban tükrözik a környezeti kár megtérítésének nagyságát. Olajos még elmondta, hogy jelenleg évente közel 13 millió hektár erdő tűnik el.
A fa iránti növekvő keresletre jellemző, hogy – egy friss ENSZ-jelentés szerint – Európában a papíripari termékek iránti kereslet 2030-ra 80 százalékkal nő majd. A WWF nyilvánosan sürgette az Európai Unió mezőgazdasági tanácsát, hogy a júniusban Luxemburgban tartandó ülésén támogassa az Európai Parlament állásfoglalását, és szavazzon meg szigorú törvényt az illegális fakereskedelem megállítására. Ha a mezőgazdasági miniszterek akkor az Európai Parlament javaslatát elfogadják, az új intézkedések 2010 és 2011 folyamán lépnek életbe.
A WWF április elején közzétett jelentése szerint az európai kormányok nem sokat tesznek az illegális fakivágás megakadályozására. A vizsgált 12 ország közül egyik sem mutatott kielégítő teljesítményt a vizsgált 9 intézkedés területén. A felmérésből kiderül: a brit kormány védi a leginkább a fákat, azt a dán, német és svéd kormány követi.
Az Európai Unió felmérése pedig azt mutatja, hogy ez a kormányzati hanyagság egyáltalán nem találkozik a választók akaratával, ugyanis a felmérésben szereplő országok polgárai 93 százaléka tekinti fontosnak azt, hogy az Európában eladott fatermékeket legálisan vágják ki, és így kereskedjenek velük. Ugyanezen polgárok 92 százaléka gondolja úgy, hogy európai érvényességű törvénykezést kell bevezetni annak biztosítására, hogy a fát legálisan vágják ki, és a fatermékeket is így forgalmazzák.
Érdekes, hogy a WWF felmérése szerint az erdővédelem terén a legrosszabbul teljesítő kormányok olyan országokat irányítanak (Portugália, Olaszország és Spanyolország), ahol a polgárok a legfontosabbnak tartják az erdők és fák legszigorúbb védelmét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.