Meghökkenéssel vette tudomásul a nagyvilág, hogy Észak-Korea újabb atomkísérletet hajtott végre, 2006 után immár másodjára. A három évvel ezelőtti próba is bizonyította, hogy a nem túl kemény szankciók eredménytelenek voltak, s a kommunista állam valóban belépett az atomklubba, a mostani robbantás pedig azt igazolta, hogy az azóta eltelt időszak lagymatag tárgyalássorozata céltalan szócséplés volt. Phenjannak több oka is volt arra, hogy megmutassa a világnak erejét. Az elmúlt hónapokban egyre-másra jelentek meg nem megalapozott hírek Kim Dzsong Il vezető betegségéről, az esetleges hatalmi átöröklésről, a rendszer gyengeségéről. Egy erre adott csattanós válaszként is fel lehet fogni a nukleáris kísérletet, amely azonban nem csak a nagyvilágnak szólt.
Akár beteg a „Kedves Vezető”, akár csak propaganda a híresztelés, az öröklés kérdése megkerülhetetlen. Ezért a hírek szerint készülnek is rá személyi változásokkal, a nemzetbiztonsági bizottság tagjai közül sokan távoztak, s már csak Kim Dzsong Il utódjának kiléte nem tisztázott. A hivatalos álláspont szerint 2012-ben Észak-Korea fejlődő és gazdagodó ország lesz, mégpedig azért akkorra, mert akkor lesz az ország örökös elnöke, Kim Ir Szen születésének 100. évfordulója. Talán ennek a nagy eseménynek ágyazott meg a kísérlet.
A napi politikát tekintve is logikusnak tűnik, hogy egy ilyen határozott lépéssel üzenjenek a nemzetközi közösségnek, amely sokszor könnyűsúlyúnak tekinti a rezsimet. A hatoldalú tárgyalások gyakorlatilag eredmény nélküli berekesztése után Phenjan kétoldalú megbeszéléseket akar az Egyesült Államokkal, amelyet Washington akár meg is fontolhat, ha már nem egy kiéheztetett latorállammal, hanem egy atomhatalommal kell tárgyalnia. Kína is a megbeszélések oldalán áll, mivel Peking békét akar határainál.
Phenjan is békét akar Kínával, azonban más a helyzet Dél-Koreával. Most, hogy Ro Mu Hjun korábbi elnök korrupciós ügyei miatt öngyilkos lett, az ország gyászát Észak-Korea gyengeségnek foghatja fel, a déliek pedig a fenyegető kísérlet miatt hajlamosak lehetnek többet adni északi testvérüknek. Phenjan tárgyalódelegációja mögé ezentúl oda lehet képzelni a nukleáris robbanófejet a Taepodong-rakétákon, amely nagyon komoly súlyt ad szavaiknak.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország