Influenzajárvány: bérlik az eszközöket

Hiába döntött az egészségügyi miniszter arról, hogy az új influenzajárvány miatt mennyi maszkot, tűt, fecskendőt és gyógyszert kell vásárolnia az államnak, a beszerzést intéző Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetnek nincs mentessége a közbeszerzési eljárás alól, így akár hónapokba is beletelik, mire megszerzik a szükséges eszközöket. Noha a mentességet már korábban kérték, eddig senki nem lépett az ügyben. A gondot most úgy próbálják orvosolni: egy nagykereskedőnek fizetnek azért, hogy bérbe adja, más szóval élve készenlétben tartsa az árut, amíg a közbeszerzés le nem zajlik.

2009. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pandémiásbizottság javaslata alapján döntött Székely Tamás egészségügyi miniszter arról, hogy az új influenzajárvány megelőzését szolgáló eszközökből mekkora mennyiséget kell megvásárolnia az államnak. A listán tételesen szerepel, hogy menynyi maszkot, tűt, fecskendőt, védőruhát, fertőtlenítőszert és gyógyszert kell beszereznie a lebonyolítást végző Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetnek (EKI).
Csakhogy ennek az állami szervezetnek nincs mentessége a közbeszerzési eljárás alól, így az említett eszközöket is csak a hosszadalmas pályáztatás után vásárolhatja meg. A küszöbönálló járvány közepette a lakosság azonban nem nélkülözheti akár hónapokig a védőfelszereléseket, ezért áthidaló megoldást választott az EKI. A tételeket „bérbe vette” egy nagykereskedő cégtől. Mint azt a cég egy neve elhallgatását kérő képviselője elmondta: készenlétben tartják a kért eszközöket, amelyeket nem szállítanak ki a hivatalos állami raktárakba, hanem saját telephelyükön tartják. Ha lezárul a közbeszerzési eljárás – s nem ez a vállalkozás nyer –, akkor a rendelkezésre tartott készlet felszabadul, s azt a cég a piacon szabadon értékesítheti.
Kérdés, hogy ezért mennyit fizet az állam. Megkerestük telefonon az ügyben Kárpáti Zsuzsát, az EKI vezetőjét is, de ő sem árulta el az összeget, mint ahogy a bérelt áru mennyiségét sem. Szűkszavúan csak annyit mondott: biztosítják a megfelelő készleteket, de ez ügyben a tájékoztatási jog az Egészségügyi Minisztériumot illeti. Hozzátette: a pandémiásbizottság javaslata alapján az egészségügyi miniszter valóban elrendelte számukra a készletek beszerzését, amelyet közbeszerzési eljárással jelenleg is bonyolítanak.
Úgy tudjuk, hogy korábban, más beszerzések miatt az Országgyűlés egészségügyi bizottságánál már kezdeményezték a közbeszerzési eljárás alóli mentességet, de eddig senki nem lépett az ügyben. A szaktárca sajtóosztálya kérdésünkre azt hangsúlyozta: van elegendő raktárkészlete az államnak, az újabb beszerzésekre pedig a fokozottabb felkészülés és a lakosság teljes biztonsága érdekében volt szükség. A kormány az emberek biztonságát a legmagasabb szinten garantálja – szögezték le, majd hozzátették: az üvegzsebtörvény, a közpénzek átlátható felhasználása tette továbbá indokolttá a közbeszerzései eljárást.
Mikola István volt szakminiszter a napokban azt mondta: a kormányzati propaganda ellenére egyáltalán nem biztos abban, hogy az állam megfelelően felkészült az új influenzavírus megelőzésére és kezelésére. A Fidesz felszólította a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra, mekkora influenzavírus elleni gyógyszerkészlet áll rendelkezésre Magyarországon, s oldják fel az erre az információra vonatkozó „titkosítást”. Ezeket az adatokat más országokban is közölték – szögezte le Mikola István. „Rendkívül furcsa módon államtitoknak minősítették az influenzaellenes gyógyszerkészletet” – fogalmazott, majd hozzátette: az embereknek joguk van tudni, mekkora ez a készlet. A kormány titkolózása rossz érzéseket kelt az emberekben – jegyezte meg. Mint mondta, a kormánynak – első elvárásként – fel kellene tölteni azokat a gyógyszerkészleteket, amelyek között vírusellenes szerek is vannak, hiszen ha megérkezik a járvány, akkor a medicinákra azonnal szükség lesz. Ezek ugyanis csak akkor hatásosak, ha az első tünetek megjelenésekor már a beteg rendelkezésére állnak – magyarázta az ellenzéki párt szakpolitikusa. Kökény Mihály, az egészségügyi bizottság szocialista elnöke, korábbi szakminiszter úgy fogalmazott: ennél korrektebb és pontosabb tájékoztatást nem is adhattunk volna, helytelen, hogy a politika világából szólnak bele egy szakmai kérdésbe. Szerinte mindenhol védett adat, és így nem hozható nyilvánosságra, hogy mekkora tartalék gyógyszerkészlettel rendelkezik egy ország egy esetleges járvány kitörésének a kezelésére, de Kökény Mihály leszögezte, Magyarországon van elegendő gyógyszer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.