Leszavazott liberálisok

2009. 05. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghiúsult az Európai Parlament (EP) liberális frakciójának az a kísérlete, hogy elítélje XVI. Benedek pápát. A liberálisok az EP-nek a világ tavalyi emberjogi helyzetéről készült javaslatát kívánták módosítani úgy, hogy az elítélte volna a római katolikus egyház fejét az AIDS-szel és az óvszer használatával kapcsolatos kijelentései miatt. Az Európai Parlament hatalmas többséggel, 429 igen, 36 nem és 55 tartózkodó szavazattal döntött úgy, hogy a jelentést a liberálisoknak a pápát elítélő módosítása nélkül fogadja el. A jelentés témája az emberi jogok megsértésének részletezése a világ – és az unió – országaiban. Laima Andrikiené, az Európai Néppárt és az Európai Demokraták képviselőcsoportjának emberjogi koordinátora – aki aktívan részt vett a jelentés elkészítésében – kijelentette: a pápa elítélése „teljesen elfogadhatatlan”. Az unió a keresztény értékeken is nyugszik, mondta, és feltette a kérdést: „hogyan képzeli el bárki, hogy e parlament mostani ülésszakát azzal zárja, hogy XVI. Benedek pápát nyilatkozataiért elítéli?”
Az Európai Parlament és a Szentszék viszonya soha nem volt felhőtlen. Míg az Európai Unió alapítói közül többen mélyen hívő katolikusok voltak – mint Konrad Adenauer vagy Robert Schuman –, a mostani szervezet tagjai egyre kevésbé kötődnek az egyházhoz. Hans-Gert Pöttering – maga is katolikus – 2007-ben hívta meg XVI. Benedeket Strasbourgba, ám a Szentszék hivatalosan jelezte, nem alkalmas az egyházfő számára az időpont. Utoljára II. János Pál pápa beszélt a parlament plénuma előtt, még 1988-ban, azóta sem ő, sem utódja nem látogatott el az uniós vitafórumra.
A pápa közben tegnap elindult május 15-ig tartó közel-keleti körútjára, amely során Jordániát, Izraelt és Ciszjordániát látogatja meg. A Szentszék igyekezett távol tartani a politikát a pápa szentföldi látogatásától. Maga az egyházfő azt jelölte meg útjának fő céljaként, hogy kérni akarja az urat, részesítse a Közel-Keletet az egység és a béke értékes adományában. Ennek ellenére a 11-én kezdődő izraeli vizit diplomáciai és politikai szempontból is mérföldkőnek ígérkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.