Európán kívül az afrikai gazdákat súlyosan érintő GMO-ügyről a Digital Journal című internetes lap olvasói is értesülhettek. A beszámolók szerint kellemetlen meglepetést hozott a hatalmas amerikai multinacionális cég, a Monsanto Dél-Afrikában elvetett magjaiból kinőtt kukorica egy része a gazdáknak. A kifejlett csövek ugyanis üresek voltak. A gazdáknak súlyost csapást jelentő veszteségről először a dél-afrikai Rapport nevű lap adott hírt. E szerint a Monsanto géntechnikailag módosított vetőmagja 82 ezer hektáron gyakorlatilag teljesen steril kukoricát hozott, amelyek csövében nem volt egy mag sem.
A háromfajta Monstanto-terméket elvető, mintegy ezer gazdálkodóból kétszáznyolcvanat ért veszteség a magtalan kukorica miatt. Az amerikai multi egyébként úgy hirdette termékeit, hogy azokba egy szintén a Monsanto által gyártott gyomirtóval szembeni ellenállást építettek be. Ígérték persze azt is, hogy a génpiszkálás révén a betakarítható mennyiség is nagyobb lesz. A hírek szerint a Monsanto-kudarc miatt a dél-afrikai termés három-négy százaléka lett oda.
A környezetvédők azt követelték a kormánytól, hogy vizsgáltassa ki az esetet, és azonnal tiltsa be a géntechnikailag manipulált élelmiszereket, amelyek igen elterjedtek Dél-Afrikában.
Az amerikai konszern természetesen igyekszik a hullámokat lecsendesíteni. Szerintük laboratóriumi hiba okozta a károkat, a veszteség pedig még a 25 százalékot se érte el, és felajánlották, hogy kártérítésben részesítik az érintett gazdákat.
A Monsantónak egyébként Dél-Afrika óriási üzlet, mivel a térségben a kukorica alapvető élelmiszernek számít. Az összes kukoricatermelő terület 57 százalékában vetnek el génmódosított magokat.
Marian Mayet, a johannesburgi Biobiztonsági Afrika Központ igazgatónője szerint ugyanakkor a Monsanto durván alábecsüli a problémát, mert a központ vizsgálata szerint is nyolcvanszázalékos volt a veszteség. Hozzátette: szerintünk a biotechnológia a baj okozója.
A Biobiztonsági Afrika Központ már sikereket ért el Dél-Afrikában. Az érvei előtt meghajolt például a pretoriai kormány, és elutasította az egyik cég kérelmét, hogy az izraeli Ben Gurion Egyetem által kifejlesztett, npt11 nevű génmódosított szúnyogirtó szert alkalmazzon.
Nigériában, az afrikai kontinens legnépesebb országában jelenleg géntechnológiai tilalom van, de ennek kérdéses a sorsa – írja a nigériai Vanguard című lap. Az abudzsai kormány ugyanis arra a törvénytelen lépésre készül, hogy génmódosított kukoricával lássa el a gazdákat. Egy ottani környezetvédelmi szervezet igazgatója kijelentette, hogy a kormány e törekvése egy olyan módszeres kísérlet csúcspontja, amely révén „a profitorientált biotechnológiai konszernek rájuk akarják kényszeríteni azt, hogy mit vessenek, mit arassanak és mit egyenek”.
Ami az Európai Uniót illeti, mint emlékezetes, március elején 23 tagország nem volt hajlandó arra szavazni, hogy Magyarországra és Ausztriára rákényszerítsék a genetikailag módosított MO810-es kukoricát, ezzel vereséget mérve José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke – és az Egyesült Államok – ellentétes törekvésére.
Napi balfék: a Pottyondyk éhen maradnak!