Megőrzött hangok, példaértékű életutak

A XVII. Szent István könyvhét első két napján sokan keresték a Jel Kiadó és a Magyar Katolikus Rádió Megőrzött hangok című sorozata kiadványait. A Művész-világ című kötetben közvetlen, őszinte szavakban rögzítenek élményeket művészek, Avar István, Bodrogi Gyula, Törőcsik Mari, Czigány György. A hagyományok éltetői című kötetben az óbudai népzenei iskola tanárairól készült portrék sorjáznak. A Portré mikrofonnal című kötetet egyik szerzője, szerkesztője, Szikora József, a Magyar Katolikus Újságíró-szövetség elnöke, a Magyar Katolikus Rádió főmunkatársa dedikálta.

2009. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dedikálások. Ma délután három órától hat óráig a Ferenciek terén Jálics Kinga, Kahler Frigyes, Sánta János, Nemeskürty István, Kobzos Kiss Tamás, Csókay András, Szentmihályi Szabó Péter, Pulay Gyula dedikálja a könyvhétre megjelent munkáit. A Pilinszky János Kávéházban délután négytől Vasadi Péter író mutatja be a Kenyeret adtál című kötetét, amely a Szent István Társulat gondozásában jelent meg.


Mint azt Szikora József lapunknak elmondta, a Magyar Katolikus Rádió az idén pünkösdkor, május 31-én ünnepli alapításának ötödik évfordulóját. Az öt év során elhangzott, úgynevezett portréinterjúkból szerkesztett meg egy csokorra valót a Megőrzött hangok című sorozat részeként, amelynek gondozója a Jel Kiadó és a Magyar Katolikus Rádió. Kollégáival többféle címmel és koncepcióval készítenek irodalmi portrékat, mint például a kötetkeresztelő Portré mikrofonnal, a Mesterek és tanítványok, a Pillérek és a Séta bölcsőhelyem körül. Ezeknek a készítői különböző nézőpontokból, teljességre törekvő képet adnak a megszólított interjúalanyról. Arról, kik a mesterei, példaképei, hogyan hatott életművére a szülőhelye, hogyan köszönnek vissza munkáiból a kis és a nagy haza tájai. A mikrofont Szikora Józsefen kívül Rátkai Balázs, Ferenczi Judit, Madocsai Bea és Zimányi Ágnes tartották, a leírás, a szerkesztés, a végső formába öntés Szikora József munkája volt.
Hogy kik kerültek be a kötetbe, szubjektív választás következménye, de terjedelmi okok is határt szabtak. Sorozatukban kiválóbbnál kiválóbb emberek szerepeltek, s mindegyik beszélgetés kötetbe kívánkozna. Szükségképpen került be a két héttel ezelőtt elhunyt Schelken Pálma-portré, ő a magyar gyorsírás tudományának szakértője, őrizője és továbbörökítője volt. Jeles történészeink, költőink gyorsírással rögzített műveinek „magyarra fordítója”, magyarán átírója volt, a gyorsírással lejegyzett Kosztolányi-szövegeket ő mentette meg az örökkévalóság számára. A kötetben szerepel beszélgetés Andrásfalvy Bertalan néprajzprofesszorral, Erdő Péter bíborossal. – Könyvünket jó szívvel ajánlom minden olvasónak, aki még hajlamos arra, hogy példaértékű életutak birtokosainak életpályáján elgondolkodjon – fejezte be beszélgetésünket Szikora József.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.