Múlt és jelen metszéspontján

2009. 05. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kaposvár folyóiratát, a Búvópatakot a színművészből íróvá vált Csernák Árpád szerkeszti nyolc esztendeje. Az idei, negyedik számnak eszmei vezérfonalat ad, hogy az írások jelentős része a múlt és jelen egymásba játszásáról vall. Az alaphangot megadja Márai Sándor Föld, föld!… című kötetéből egy felismerés erejű részlet. Márai először idéz Arany János zseniális eposzából, a Csaba királyfiból: „Mint a pók megérzi a háló rezzenését”. S miközben az idézetből kiindulva Márai végigelemzi, hogyan szövi áldozataira a pók a hálót, annak technikáját is megmutatja, hogyan szívná ki a magyarságból 1945 után fokozatosan az emberi önérzet maradványait is az új, Moszkvából távvezérelt diktatúra. Miközben látszólag még szabadság van, formálisan még gyakorolható a választójog, a „pók”, a bolsevizmus, a minden korábbinál totálisabb, az élet minden területére kiterjedő diktatúra fokról fokra vonja el az életerőt, a vért és az éltető vizet a demokráciából.
Márai gondolataira sajátos módon rímel idősebb Csorba Emánuel emlékiratrészlete egy kitelepített naplójából. A könyvegész hamarosan megjelenik a Nap Kiadó gondozásában Apa és fia – A munkatábortól a tündérvilágig címmel. A részletből a megdöbbentő tények, az ártatlanul kitelepített emberek kálváriája mellett az a szembetűnő, hogy van ellenszere a bolsevista pók gonosz kitartásának. Az erkölcsi erő, a hit és a hazaszeretet, amely a legszörnyűbb körülmények erején is győzedelmeskedik, s ez példát adhat azoknak is, akik ma úgy érzik, hogy a válságból lehetetlen kilábalni. Megrendítő, csodálatos, példaértékű Böjte Csaba testvér írása, a Mi lesz velünk? A Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója által létrehozott gyermekmentő szervezet célja az Erdélyben embertelen körülmények között, sokszor az éhhalál szélén tengődő gyermekek felkarolása. E rendkívüli ember elmondja nekünk egy gyerekkori élményből fakadó bölcsesség lényegét: mindig azok az erdők tudtak ellenállni a szélvihar pusztításának, amelyek fái ősi rendben alkotnak zárt alakzatot. Csaba testvér válaszol a címben feltett kérdésre: „Hiszem azt, hogy az Istenre figyelő ember erősebb, mint a jelenlegi gazdasági válság. És hiszem, hogy ez a hatalmas átrendeződés nem világunk pusztulását, hanem megújhodását hozta el.”
(Búvópatak, 2009., VIII. évf. IV. szám.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.