Múzeumnyitás Haydnnal

Különleges és nagy értékű Haydn-kiállítás nyílik az MTA Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeumában, amely a zeneszerző idei emlékéve kapcsán rendezett tárlattal debütál többéves felújítása után. A május 26-tól látható kiállítást Pálinkás József akadémikus, az MTA elnöke nyitja meg.

2009. 05. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennégy intézmény harminc különböző gyűjteményéből kölcsönzik a Joseph Haydn halálának 200. évfordulója tiszteletére rendezett kiállítás anyagát. Ezek jórészt anyagi ellenszolgáltatás nélkül bocsátják a Zenetörténeti Múzeum részére sokszor felbecsülhetetlen értékű tárgyaikat, irataikat, és a gyűjtemények munkatársai is egy éve lényegében társadalmi munkában segédkeznek az ország egyetlen idei Haydn-kiállításának létrejöttében. Mint azt megtudtuk, a tárlat még impozánsabbnak és látványosabbnak készült, de az anyagi lehetőségek gátat szabtak a képzeletnek. Ennek ellenére, bár szerényebb körülmények között, de sikerült a megfelelő nívót fenntartani, így olyan ritkaságokat láthatunk majd, mint kottakéziratok, első kiadású kotta, szövegkönyvek, színlapok, jelmeztervek, levelek, hangszerek, Haydn az Esterházyakkal kötött szerződése, illetve a zeneszerzővel kapcsolatos műkincsek sora. A komplex tárlat nemcsak a zenére koncentrál, hanem a felújított múzeum nyolc termében, mintegy 450 négyzetméteren képző- és iparművészeti, egyház- és hadtörténeti dokumentumok segítségével Haydn korát és környezetét, illetve a zeneszerző munkásságának kultúrtörténeti hátterét is bemutatja.
A közel egy évig, 2010. március 31-ig megtekinthető összeállítás lesz a bicentenáriumi Haydn-év egyetlen hazai kiállítása, amely kifejezetten a magyar kultúrtörténet számára is alapvetően fontos zeneszerző alakjára koncentrál, a Fertőd–Eszterháza felújítás alatt álló kastélyában berendezett, szintén májusban nyíló jubileumi tárlat ugyanis elsősorban nem Haydnt, hanem a mecénás „Fényes” Miklóst állítja majd a középpontba.
Annak érdekében, hogy a kiállítás ne csak a szűk értelemben vett „szakmához” szóljon, hanem minden zene iránt érdeklődőhöz, a múzeum koncertsorozatot is indít, illetve hangversenyekkel egybekötött múzeumpedagógiai programokat szervez diákoknak, valamint a vitrinek mellett található leírások mellett modern audioguide rendszer segíti majd a tájékozódást. A budai Vár történelmi környezetében, a Táncsics Mihály utca 7. szám alatt található Zenetörténeti Múzeumot a Magyar Tudományos Akadémia saját keretéből újíttatta fel százmillió forint értékben.
A sikertörténetet némileg árnyalja az a jellemző magyarországi helyzetkép, hogy a kiállítás költségeire szánt támogatás a kiadásokhoz képest jelentős mértékben késik, és ennek hiányát csak az elszánt emberek lelkesedése és a fizetési szándék iránti bizalom tudja áthidalni. Ilyen a Novastore cég is, amely tízmilliós nagyságrendben a piaci ár töredékéért, ráadásul hitelbe készítette el a kiállításhoz szükséges különleges vitrineket. Az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól megtudtuk: a Haydn-év keretéből biztosított húszmillió forintos támogatás utalása nem történt még meg. A Zenetudományi Intézetet április 3-án tájékoztatták a támogatásról, május 6-án pedig bekérték a szükséges pénzügyi adatokat, amelyek a tárca sajtóosztályának tájékoztatása szerint a mai napig nem érkeztek meg. Az OKM úgy fogalmazott: az adatok beérkezését követően a lehetőségekhez képest minél hamarabb utalják a pénzt.
Nem először találkozunk hasonló helyzettel: a Bartók- és a Kodály-év is csak azért volt sikeres, mert a szakma nem várta meg, hogy az állam az utolsó pillanatban eldöntse, meghirdeti-e hivatalosan is a jubileumokat, és ha igen, mekkora összeget szán rá, hanem az elszánt zenészek, kutatók és koncertszervezők saját lehetőségeiken belül előre megszervezték a programokat, leszerződtették a fontos művészeket és lefoglalták a nagy hangversenytermeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.