Már a pénteki kezdőnapon is olyan nagy tömeg lepte el a Millenáris parkot, mint a szombati és a vasárnapi főnapokon. Az emberek a kormányválság dacára, csak azért is jól akarták érezni magukat a Gutenberg-galaxis karneválján. Bár a könyvfesztivál elsősorban a kiadók és a könyvszakma fóruma (sajnos a nagy könyvterjesztők kiemelt helyen jelenhettek meg, a kisebb kiadókat viszont – jellemzően – félreeső helyre száműzték – a szerk.), az sem csalatkozott, aki a magyar irodalommal akart randevúzni. Szembenézhettünk Ady Endre, Kosztolányi Dezső, József Attila portréjával a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) pavilonjánál, ahol Erlitz János, a múzeum munkatársa mutatta be E. Csorba Csilla főigazgató Ady a portrévá lett arc című lenyűgöző albumát.
Az élő költészet hívei mindhárom napon találkozhattak a nyolcvanesztendős Kányádi Sándorral. S mintha megfogantak volna a Könyörgés tavasszal című gyönyörűséges Kányádi-vers szavai: „Ó, szép tavaszom, kedvem kibontó / Annyi, de annyi bús napon át / tebenned bíztam, Tetőled vártam / keserű szívem szép vigaszát”. Szabó Erika, a Helikon Kiadó igazgatója nem röstelli maga kínálni portékáját a kiadó standjánál. Meggyötörten is gyönyörű címmel adtak ki albumot Kányádi Sándorról, ami születésnapi meglepetés volt számára, családi fotókat gyűjtöttek össze, amelyek közelebb hozták a költőt rokonszenves, közvetlen emberként is az olvasókhoz. Akár Karikó Éva Ablak a végtelenre című beszélgetőkönyve, amely Böjte Csaba testvérről, az erdélyi gyerekek megmentőjeként közismert karizmatikus szerzetesről ad teljességre törekvő képet személyes vallomásai nyomán. A kiadó folytatja a Márai-sorozatot, annak legújabb, könyvvásárra időzített kötete a Rómában történt valami című ókori köntösbe bújtatott példázatregény a zsarnokságról. A Lilli kiadó sátránál Szalay Károly dedikálta az Embert mégse ettünk és a Politikai pornó című pamfletköteteit. – Példaképem Archillochos, a Krisztus előtt mintegy 650 évvel élt görög költő és szatirikus, az európai irodalom egyik legelső, fennmaradt markáns egyénisége – mondotta a jeles író.
Leginkább azokat a pillanatokat szeretem a budapesti könyvfesztiválon, amelyeken személyesen nyilatkoznak írók és gondolkodók. Lányi András filmrendező, író filozófus, Vida Gábor, Kerekes Sándor professzorok és Az erőszak kultúrája című tanulmánykötet számos szerzője arra figyelmeztetett bennünket a könyvbemutató vitáján is, Ráduly Margit vitavezetésével, hogy az ökológiai katasztrófa veszélye percenként nő, s ha továbbra is azzal áltatjuk magunkat, hogy a részleges vagy teljes apokalipszis csak fontoskodó környezetvédők rémálma, valóra válhat az új jégkorszak lidércnyomása.
Hogy a költészethez meneküljünk vigaszért, találkoztunk Julia Otxoa baszk író-költőnővel és Eugenio Fuentes spanyol íróval, kiket Javier Pérez Bazo, a Cervantes intézet igazgatója bírt szóra. Otxoa a Kompozíció fényben és árnyékban, a Fény lassúsága című szürrealisztikus verskötetei mellett a Különös küldemény című mini-elbeszéléskötetéről közismert, Patak Mária fordításában olvashatja a közönség. Filozofikus, metafizikus groteszkek, rokoníthatók Örkény István egyperceseivel. Eugenio Fuentesről Friedrich Dürrenmatt jut eszünkbe, intellektuális bűnügyi történetekkel modellezi újkori létünk abszurditását új könyvében, az Időmérés című regényben is.
Vasile Dan, Mircea Dinescu, Adela Greceanu és mások mellett a román díszvendég országból találkoztunk Filip Floriannal, A király napjai című regény szerzőjével és fordítójával, Karácsonyi Zsolttal, akik Dragomán György író moderátori irányításával mutatták be az új kötetet. A regény a XIX. századba, a korabeli Bukarestbe vezérli olvasóit. Filip Florian dedikálta a Magvető standjánál a korábbi, Kisujjak című, kiváló, 2006-ban írt regényét is, amelyben a kommunizmus romániai hatását írta meg az emberi lelkekre.
Ugyanennyire izgalmas volt, a jeles kolozsvári költő, prózaíró, filozófus Szőcs Géza Amikor fordul az ezred című, különös, a rendszerváltásról és az ezredfordulóról szóló irodalmi dokumentumkötetének bemutatója, amelyet Farkas Wellmann Endre válogatott össze, kiegészítve Szőcs írásait a vele folytatott interjúbeszélgetésekkel. Az esten beszélgetőtársuk volt Tamás Gáspár Miklós filozófus is. Már-már hihetetlen időutazás tanúi voltak a nézők, a beszélgetőpartnerek szabályosan visszavarázsolták magukat a nyolcvanas évek végnapjaiba, a romániai forradalom és a magyar rendszerváltozás korába, amikor még az akkori, különféle ellenzéki mozgalmak egységesen hittek a kommunizmus végleges bukásában és abban, hogy a romániai forradalom végleg elmossa a magyar és román ellentéteket. A valóság bizony többszörösen rácáfolt az akkori szép ábrándokra.
Látogatócsúcs. Az idei könyvünnepre több mint 61 ezren látogattak ki. A fesztivál zárónapján átadták a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének díjait: Az év kiadója az Európa, Az év kereskedője a bookline.hu lett. A II. kerületi önkormányzat díját a Kossuth és a Helikon Kiadó kapta.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját