(Brüsszel)
Az irányelvre tett javaslatot bejelentő Charlie McCreevy belső piacért és szolgáltatásokért felelős biztos kiemelte: ez az első eset, hogy bárhol átfogóan és közvetlenül kívánnák szabályozni és felügyelni az „alternatív alapok” szféráját, vagyis a világot páratlanul súlyos válságba taszító árfolyam-fedezeti (hedge funds) és kockázatitőke-alapok (private equity funds) mozgását.
A javasolt irányelv lefedné a 2008 végén kétbillió euróra becsült alternatív alapok kezelőit is. A javaslatot már a hét elején azzal támadta az annak végső változatáról tudomást szerzett Christine Lagarde, a jobboldali francia kormány pénzügyminisztere, hogy az nem megy elég messze a szabályozásban, s így kinyitja az EU kapuit „az offshore árfolyam-fedezeti alapok trójai lova előtt”. Lagarde kifejezetten említette a Kajmán-szigeteket, amelyeket „Európa sohasem szabályozott”. Európában Párizs mellett a szintén jobboldali Angela Merkel német kancellár irányításával dolgozó kormány is a jóval nagyobb szabályozás mellett áll.
Ehhez képest a Barroso-javaslat elhangzása után percekkel azzal dicsérte meg a néppárti Jean-Paul Gauzes képviselő, hogy az a „jó irányba tett lépés”, mert az alapkezelőknek minimális tőkét ír elő, és megköveteli, hogy kölcsöneikről tájékoztassák a szabályzókat. Londonban – az európai alternatív alapok központjában – a nagy árfolyam-fedezeti és kockázatitőke-alapok kezelői a brit pénzügyminiszter azonnali közbeavatkozását kérik, mielőtt az Európai Parlamentben és később véglegesen az Európai Tanácsban döntés születik az ügyben. A munkáspárti Gordon Brown azok oldalán áll, akik szerint a Barroso-javaslat túl szigorú.
Paul Nyrup Rasmussen EP-képviselő, az európai szocialisták vezetője igen kemény nyilatkozatban bírálta a McCreevy által bemutatott bizottsági javaslatot, tiltakozását azzal vezetve be, hogy „a javasolt irányelvben több a lyuk, mint az ementáli sajtban”. Kijelentette: Barroso elnök megszegte az EP-nek tett ígéretét, ugyanis javaslata elégtelen, és az csak az alapkezelőkre vonatkozik, míg magukat az alapokat nem szabályozzák.
Rasmussen a hét elején tartott, általa szervezett konferencián nevetségesnek tartotta azt is, hogy 100 millió euró értékű küszöböt állapított meg az árfolyam-fedezeti alapok és 500 millió euró összegű küszöböt a kockázatitőke-alapoknál, amelyek egyszerűen kijátszhatók, ugyanis a 100 millió euró öszszegű alap két 50 millió euró összegűre is bontható. „Értem, hogy miért mosolyog McCreevy úr, valamint londoni és a finánctőke egyéb fővárosaiban élő barátai” – mondta Rasmussen. Figyelmeztette őket: ne bontsanak még pezsgőt.
Lapunk az említett konferencián megkérdezte, a világon mozgatott alternatív alapok közül mekkora lehet az európai kézben lévő alapok aránya. Sony Kapoor, a brit Re-Define nevű nemzetközi agytröszt igazgatója azzal felelt, hogy az mintegy ötven százalékra tehető.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját