Támadják Barroso csomagját

Sokak szerint az Európai Bizottság tegnap adta ki legfontosabb javaslatát a globális pénzügyi válság orvoslására, amelyet nemcsak a megelőző napokban, de a kiadása utáni pillanatokban is azonnal, igen hevesen támadtak több irányból.

2009. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Az irányelvre tett javaslatot bejelentő Charlie McCreevy belső piacért és szolgáltatásokért felelős biztos kiemelte: ez az első eset, hogy bárhol átfogóan és közvetlenül kívánnák szabályozni és felügyelni az „alternatív alapok” szféráját, vagyis a világot páratlanul súlyos válságba taszító árfolyam-fedezeti (hedge funds) és kockázatitőke-alapok (private equity funds) mozgását.
A javasolt irányelv lefedné a 2008 végén kétbillió euróra becsült alternatív alapok kezelőit is. A javaslatot már a hét elején azzal támadta az annak végső változatáról tudomást szerzett Christine Lagarde, a jobboldali francia kormány pénzügyminisztere, hogy az nem megy elég messze a szabályozásban, s így kinyitja az EU kapuit „az offshore árfolyam-fedezeti alapok trójai lova előtt”. Lagarde kifejezetten említette a Kajmán-szigeteket, amelyeket „Európa sohasem szabályozott”. Európában Párizs mellett a szintén jobboldali Angela Merkel német kancellár irányításával dolgozó kormány is a jóval nagyobb szabályozás mellett áll.
Ehhez képest a Barroso-javaslat elhangzása után percekkel azzal dicsérte meg a néppárti Jean-Paul Gauzes képviselő, hogy az a „jó irányba tett lépés”, mert az alapkezelőknek minimális tőkét ír elő, és megköveteli, hogy kölcsöneikről tájékoztassák a szabályzókat. Londonban – az európai alternatív alapok központjában – a nagy árfolyam-fedezeti és kockázatitőke-alapok kezelői a brit pénzügyminiszter azonnali közbeavatkozását kérik, mielőtt az Európai Parlamentben és később véglegesen az Európai Tanácsban döntés születik az ügyben. A munkáspárti Gordon Brown azok oldalán áll, akik szerint a Barroso-javaslat túl szigorú.
Paul Nyrup Rasmussen EP-képviselő, az európai szocialisták vezetője igen kemény nyilatkozatban bírálta a McCreevy által bemutatott bizottsági javaslatot, tiltakozását azzal vezetve be, hogy „a javasolt irányelvben több a lyuk, mint az ementáli sajtban”. Kijelentette: Barroso elnök megszegte az EP-nek tett ígéretét, ugyanis javaslata elégtelen, és az csak az alapkezelőkre vonatkozik, míg magukat az alapokat nem szabályozzák.
Rasmussen a hét elején tartott, általa szervezett konferencián nevetségesnek tartotta azt is, hogy 100 millió euró értékű küszöböt állapított meg az árfolyam-fedezeti alapok és 500 millió euró összegű küszöböt a kockázatitőke-alapoknál, amelyek egyszerűen kijátszhatók, ugyanis a 100 millió euró öszszegű alap két 50 millió euró összegűre is bontható. „Értem, hogy miért mosolyog McCreevy úr, valamint londoni és a finánctőke egyéb fővárosaiban élő barátai” – mondta Rasmussen. Figyelmeztette őket: ne bontsanak még pezsgőt.
Lapunk az említett konferencián megkérdezte, a világon mozgatott alternatív alapok közül mekkora lehet az európai kézben lévő alapok aránya. Sony Kapoor, a brit Re-Define nevű nemzetközi agytröszt igazgatója azzal felelt, hogy az mintegy ötven százalékra tehető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.