Tart a guantánamói foglyoktól Berlin

Miért nem maga az Egyesült Államok fogadja be a guantánamói fogolytáborból hamarosan szabaduló rabokat? – tette fel a kérdést a hét végén a német belügyminiszter, Wolfgang Schäuble. Berlin egyelőre nem hajlandó eleget tenni Washington kérésének a guantánamói foglyok befogadásának ügyében.

Stefan Lázár
2009. 05. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington kilenc, a kínai muzulmán kisebbséghez tartozó ujgur származású személy befogadását kérte a német kormánytól. Az illetékes szövetségi belügyminisztérium azonban egyelőre nem hajlandó eleget tenni az Egyesült Államok kívánságának, elutasító magatartását pedig azzal indokolja, hogy a szóban forgó személyek potenciális veszélyt jelentenek. A német külügyminisztériumot pedig felszólította, a foglyokról szerezzen be további információkat. A belügyi tárcát vezető, kereszténydemokrata Wolfgang Schäuble elégtelennek nevezte az amerikaiak eddigi tájékoztatását az ügyben.
A német biztonsági szervek szerint a kilenc ujgur közül hetet a Kelet-turkesztáni Iszlám Mozgalom egyik táborában képezték ki, ott kerültek kapcsolatba a militáns muzulmán szervezetekkel, és ketten a tálibok oldalán amerikai katonák ellen is harcoltak. Az sem kizárt, hogy a Guantánamón eltöltött idő alatt fokozódott radikális hajlamuk. Schäuble ennek megfelelően feltette a kérdést: miért nem hajlandó az Egyesült Államok befogadni őket? A belügyminiszter garanciát kér arra, hogy az amerikaiaktól átvett foglyok nem jelentenek további veszélyt. Több német tartomány belügyminisztere csatlakozott Schäubléhoz, mert zavarja őket, hogy Washington Németországtól várja a megoldást.
A külügyminisztérium konkrét kérdéseket vár a belügyi tárcától, és ha az azokra érkező válaszok sem lennének kielégítők, német biztonsági és egészségügyi szakértőket lehetne Washingtonba küldeni, hogy személyes tárgyalások során tisztázzák a megválaszolatlan témákat. Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter a következőképpen érvelt a foglyok európai befogadása mellett: „Ahogy szövetségeseinkkel közösen semmisítettük meg a vasfüggönyt, úgy együttesen kell felszámolnunk a guantánamói tábort is!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.