Eldőlt az első dominó

2009. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tesz rendkívüli intézkedéseket sem az Egészségügyi Minisztérium, sem az ÁNTSZ a hatvani önkormányzat és a HospInvest közti szerződésbontás miatt. – A szakmai munka minőségét és feltételeit figyelemmel kíséri az ÁNTSZ, az intézményben egyelőre zökkenőmentes a betegellátás – közölték a tárca sajtóosztályán. Az ÁNTSZ kommunikációs osztályán azt a tájékoztatást kaptuk: speciális intézkedésre csak akkor lenne szükség, ha veszélybe kerülne a betegellátás. Addig nincs teendőjük, amíg nem érkezik hozzájuk valahonnan – például a hatvani önkormányzattól – új működési engedély iránti kérelem. Ezt 30 nap alatt kell elbírálniuk, a határidő legfeljebb további 30 nappal hosszabbítható meg. Ezután kérhetik a finanszírozási szerződés megkötését az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól. Az ÁNTSZ egyébként azt vizsgálja majd, hogy az intézmény megfelel-e az úgynevezett minimumfeltételeknek, azaz rendelkezik-e elegendő számú és képzettségű személyzettel s tárgyi eszközzel. Ha nem, akkor más kórházat jelöl ki a betegek fogadására. A megkérdezettek szerint azonban a szerződés felbontása várhatóan nem érinti közvetlenül a betegellátást.
Simon Tamás műhibákkal foglalkozó ügyvédet arról kérdeztük, hogy a változás milyen nehézséget jelenthet majd a peres ügyeknél. Mint mondta: egy pillanatig sem fordulhat elő, hogy egy egészségügyi intézménynek nincs működtetője, így mindig van felelős is. Ha egy káresemény akkor történik, amikor a HospInvest leányvállalata a működtető, akkor ezekért az esetekért a vállalkozást terheli az esetleges felelősség.
Az általunk megkérdezett szakértők szerint legfeljebb elszámolási bonyodalmak várhatók. Kérdés ugyanis: a két félnek lesz-e egymással szemben követelése. Amíg nem ismerjük az intézmény körüli pénzügyi helyzetet, addig azt sem lehet megmondani, hogy mennyibe került ez a „kis játék” az adófizetőknek – szögezték le.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség leendő elnöke, volt szocialista egészségügyi miniszter lapunknak úgy fogalmazott: csak remélni lehet, hogy ez nem egy dominóelvszerű folyamat első mozzanata. Mint mondta: bebizonyosodott, hogy jelenleg az egészségügyben nem megoldás a kiszervezett működtetési forma, noha annak – konszolidált helyzetben – lehet létjogosultsága. Szerinte a kormánynak lépnie kell: szűkítenie kell a térítésmentesen járó ellátási csomagot, vagy el kell fogadnia, hogy tovább romlik a betegellátás minősége. A harmadik lehetőség, hogy változtat az ellátórendszer struktúráján (azaz kórházakat zár be – a szerk.), hogy az finanszírozható legyen. Ez utóbbira akkor van lehetőség, ha a hamarosan hatályba lépő minimumfeltételeket szigorúan betartatják – jelezte.
A HospInvest vagy annak leányvállalata jelenleg a kiskunhalasi, a hatvani, a parádfürdői, a gyöngyösi és az egri kórházat, valamint a jánoshalmi, a kiskőrösi és a keceli rendelőintézetet működteti. Színrelépését tiltakozások és demonstrációk sora követte. A cég számtalan beszállítójának tartozott. Végül áprilisban bejelentette: csődvédelmet kér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.