Hétköznapi bűnök és apró csodák

2009. 06. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jókai Anna a Prózacsütörtök vendége. A Magyar Napló és a Magyar Írószövetség (Bp. VI., Bajza u. 18.) Prózacsütörtök című műsorának vendége holnap este hat órától Jókai Anna Kossuth-díjas író lesz. Az írónővel Olasz Sándor irodalomtörténész beszélget, műveiből Kubik Anna színművész olvas fel részleteket. Az írónő az ünnepi könyvhéten június 7-én, vasárnap délután négykor dedikál a Vörösmarty téren a Széphalom Könyvműhely sátránál. A kiadó az újra elkezdett Jókai Anna-életműsorozatban jelentette meg korábban az Elbeszéltem I–II. című könyvet, amely két kötetben tartalmazza az írónő minden eddigi novelláját és kisregényét. A Széphalom Könyvműhely az ünnepi könyvhétre jelenteti meg Jókai Anna első két nagy sikerű, annak idején számos vitát kiváltó nagyprózai munkáját, a 4447, valamint a Tartozik és követel című regényt egy vaskos kötetben.


Czakó Gábor Az Antikrisztus és mi című könyv kapcsán elmondta, a reneszánsz óta szabatos tudományos létkísérletet hajtott végre a hajdan keresztény fehér ember, előbb önmagán, majd a befolyása alá kerített világon. A történelemben Föld-szerte hatalomra juttatott egy kőkeményen és nyíltan istentelen – sőt Krisztus-gyűlölő – civilizációt.
Vajon ez a metafizikai váltás mennyiben felelős a földi létezés súlyos gondjaiért? Az író szerint a kísérlet végéhez közeledünk, a mérhető adatokon nyugvó eredmények a következők: bámulatos műszaki-technikai, tudományos, gazdasági sikerek, megállíthatatlan anyagi növekedés, minden szellemi érték – az ember hite, személye, közösségei, családja, kultúrája – azonban dögrováson. A bolygó életfenntartó rendszere pedig összeroppanáshoz közeli állapotba került. – Ha az örökkévalót, az egyetlen valóságot elutasítjuk, akkor nem őt iktatjuk ki a létből, hanem civilizációnkat: ugyanis a semmi törvényeit vesszük a nyakunkba. Észre sem vesszük, de az Antikrisztus általunk működik: hívei kezét-homlokát megjelöli, hogy tettei és gondolatai őt szolgálják. A semmit – mondja Czakó Gábor. – Tizenkét törvényt ír le a könyv. Itt kettőt említek. Az értéktelenségi törvény szerint minél közelebb áll valaki az értékteremtéshez, annál kevesebbet keres. A mértéktelenségi pedig kimondja: ami nem növekszik – nem rák! –, az elpusztul. Mindenütt a deviancia a normális – véli az író.
Alexa Károly Hírnapló címmel jelentette meg tárcáinak, publicisztikáinak gyűjteményét. Lapunknak elmondta, hogy a kötetben ugyan írók, egyházi személyiségek születésnapi köszöntései, aktuálpolitikai karcolatok szerepelnek, ám már a megírásuk pillanatában úgy fogalmazta meg őket, hogy egy belső napló álljon össze belőlük. Előre megrajzolta a cikkeiben a regényszerű folyamatosság vezérfonalát, amely nem más, mint hogy megtalálja – őt idézve – „a mai rohadt világban” is a normális élet feltételeit.
Az írói technikáját ismertetve elmondta: megírja például, ahogy elmegy a falusi ház előtt egy lovas kocsi, s erről eszébe jutnak az apja lovas élményei a világháborúból. Máskor azt idézi föl, hogyan bikáztak gyerekkorában a Teleki téren a gyerekek. Vagy hogy 1956. november 4-én hogy verték szét a lovas rendőrök a friss sírhelyek közeléből a gyászoló gyerekeket, felnőtteket, ráadásul úgy, hogy a holttestek még kilátszottak a föld alól. A jelenbéli vidéki elvonultság, illetve a fővárosba visszatérések, a kétlakiság magányában előbukkan a tudat mély bugyraiból a múlt. A szülők, az öregapák megidézett meséiből egy olyan világot épített föl, amelyből kiderül, hogy nem vagyunk egyedülálló individuális személyek. A közösség szótól egy darabig féltünk, pedig a valódi közösségek ellentétei az álságosnak, az álközösség elnyomja a személyiséget, a valódi közösség, a nemzet, a család, a baráti kör segíti az egyéniség kibontakozását. Összegezve: atomizált individuumok helyett olyan személyiségek lehetünk, akinek családi, baráti kapcsolatain keresztül valódi közösségi élete alakul ki.
– Amikor csak lehet, el kell menni vidékre, meg kell írni egy verskötetet vagy regényt, el lehet vonulni a könyvtárba, reggelente a madarak röptét figyelni a házunk udvarán, a csicsergésüket hallgatva kaszálni a füvet a telkünkön, füttyenteni a kutyának, és mindenekelőtt az unokákkal játszani. Ugyanakkor a legidillibb, a legaranykoribb pillanatban sem szabad elfelejtenünk, hogy ezt a szörnyű világot, amelyben élünk, politikai értelemben is le kell nullázni. Nos, ezekből a tárcanovellákból, elmélkedésekből és publicisztikákból kerekítettem ki egy lírai szövetű regényt, fragmentális emlékiratot az én Magyarországomról – mondotta Alexa Károly.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.