Így morgolódtunk a hét végén a kínálat láttán, de mégis elsodort a Gutenberg-galaxis legnagyobb szabású hazai fesztiváljának hangulata. Például a Magyar Napló irodalmi hajójáé, amely nyolcadik alkalommal indult útjára, s amelyet a Magyar Könyvkiadók Egyesülete az idén felvett a könyvhét hivatalos programjai közé. A Budapest hajón a Magyar Napló Könyvkiadó és a folyóirat állandó szerzőivel és szerkesztőivel találkozhattak az olvasók. Lapozgatták az antológiákat, Az év novellái, Az év versei, Az év esszéi, Az év műfordításai című köteteket, és beszédbe elegyedtek a szerzőkkel.
Szombat és vasárnap, a két leghangsúlyosabb nap most is telt házat hozott a könyvhét szívében, a Vörösmarty téren: az olykor katlanmeleg, máskor esőszagúan hűvös idő sem riasztotta el az embereket. A félmúltba hajóztunk egy remekbe szabott antológia jóvoltából. A Fiatal Írók Találkozója Lakitelek, 1979–2009 című gyűjteményt Tóth Erzsébet és Agócs Sándor állította össze egy harminc évvel ezelőtti, lakiteleki költőtalálkozó emlékére. A Vörösmarty téren, az Antológia Kiadó sátránál a témában nemrégen rendezett konferencia összehívója, Lezsák Sándor, Tóth Erzsébet, Pardi Anna, Szentmihályi Szabó Péter, Alexa Károly, Serfőző Simon, Bíró Zoltán és a baráti körhöz tartozó fiatalabb költők idézték fel újra a régi találkozó emlékét. Közben sokan szignáltatták az írókkal a kötetet.
Ahogy várható volt, az oroszlános kútnál felállított színpadi szereplés is sok érdeklődő olvasót és vásárlót hozott Tóth Zita író és Tóth Anita illusztrátor elbűvölő és szellemes Filc, a zoknimuki című gyerekkönyvének. Mindkét napon gyermekes anyukák, apukák és mesesóvárgó felnőttek álltak sorba az Athenaeum sátránál. Szépen fogyott a Magvető sátránál Darvasi László Virágzabálók című nagyregénye is. Az sem meglepetés, hogy a Széphalom Könyvműhely dedikáló asztalánál a 4447. Tartozik és követel című regényt dedikáló Jókai Anna is sok vásárlót hozott az ünnepi könyvhétnek. Örömmel tapasztaltuk, hogy kollégánk, Kormos Valéria Embervadászat utasításra – Jogállamiságunk igazi arca című kötetét is szép számmal vették a XXI. Századi Intézet pavilonjánál. Kiemelkedően népszerű Gróf Nádasdy Borbála önéletírásának második kötete is, A szabadság zaga a Méry Ratió Kiadó gondozásában. És hogy a különlegességekre, a kulturális ínyencekre is gondoljunk, kelendő volt Jeszenszky Iván egykori ebesi internált, 1990 óta Magyarországon is, Svájcban is élő magyar író kötete, ami meglepetést okoz annak, aki nem tudja, hogy az író rajongója a klasszikus zenének. Az igazi Callas című könyvben, amelyet az Alterra Kiadó rendezett sajtó alá, az író igazságot szolgáltat Callasnak, akinek kiemelkedő tehetségére árnyat vetett a pletykára, botrányra éhes bulvársajtó.
Az esőveszélyes idő ellenére szinte minden könyvsátor és jó pár író élt az éjszakai dedikálás lehetőségével, szombaton éjfélig tartott nyitva a Vörösmarty téri agora. Böjte Csaba testvér, ferences szerzetes, a dévai gyermekotthon megteremtője óriási érdeklődés mellett dedikálta a Helikonnál megjelent Ablak a végtelenre című, Karikó Éva által szerkesztett beszélgetéskötetét. A kiadók szerint az idén is inkább beszélgettek, lapozgattak a látogatók, és keveset vásároltak. De hogy a találkozásra is mekkora szükség van, azt jól mutatta a sátrak előtti, mediterrán hangulatú éjszakai élet. Írók, kiadók, barátok, ismerősök üldögéltek, borozgattak, zenéltek az asztalok mellett, s olykor egy-egy dedikáltató olvasó is csatlakozott a társasághoz.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz