Egy mélygarázs-építési projekt miatt az idén visszaszorult az eredeti a tavalyinál jóval kisebb kezdő helyszínre, a Ráday utcába, amely így egy kissé már talán szűkösnek is bizonyult. Eredetileg az egyre nagyobb infrastruktúrát, nagyobb színpadot és nagyobb hangerőt igénylő produkciók miatt alakult ki a Bakáts téri, második pódium, de most mindössze a Bakáts téri katolikus templom fogadhatott koncerteket. Böszörményi Gergely, aki végigkalauzol minket a háromnapos rendezvény eseményein, elmondja: jó visszatérni a gyökerekhez, de azért az idén éppen a Ráday utca lehetőségei és a két másik fesztivál párhuzamos jelenléte miatt arra is figyeltek, hogy elsősorban akusztikus hangszereken játszó művészeket hívjanak. Aki elektromos eszközöket is használt, annak fellépését igyekeztek a Bakáts téri templomba helyezni.
Az ötletgazda, Böszörményi Gergely kezdeményezése először talán még a református egyház képviselőiben is megdöbbenést kelthetett, hiszen nem mindennapi, hogy valaki kivigye a felekezeti életet az utcára. A reformátusok ugyanis nem szoktak körmenetben vonulni, mégis a fesztivál egyik leglátványosabb eleme éppen a péntek esti zsoltáréneklő mécsesmenet, amely este tízre ér a Kálvin téri református templomba, ahol késő esti zenei áhítatban végződik a nap. Böszörményi Gergelytől megtudom: a zsoltárok szövegét tartalmazó lapot elhelyezik a környező vendéglőkben is, ahol rengeteg protestáns külföldi, elsősorban német tartózkodik. Közülük sokan csatlakoznak, amikor megtudják, hogy egyházi rendezvényről van szó.
Eleinte sok református sem értette, miért kell kimenni az utcára, holott ennek a felekezetnek sem ez, sem a késő esti templomba menetel nem sajátja. Böszörményi Gergely két magyarázattal is szolgál. – A zűrös 50-es, 60-as években, amikor mindenhol megfigyelték az embereket, és ebből komoly bajuk is lehetett, a katolikusok minden évben kivonultak, és körmenetet tartottak, vállalva a hitüket, holott tudták, hogy ennek következményei lehetnek. Ezt mi akkor nem tettük meg, ezért most tesszük meg, hiszen ez a hitünk megerősítése is. Többek között ezt bizonyítja, hogy sok evangélikus barátunk is nagy örömmel csatlakozik hozzánk – mondja. Az esti templomi imádságról is egy katolikus párhuzamot emleget: ha a katolikusok tudnak éjféli misére menni, a reformátusok is elmehetnek a templomba este tízre.
A koncertek egyébként csak részben kötődnek az egyházi zenéhez, hiszen a fesztivál kötetlenebbül kezeli a kérdést, nyitottabb és befogadóbb szeretne lenni. A szűkebb értelemben vett egyházi zenének is megvan a maga helye, a Ráday utcai teológia épületében és a Kálvin téri templomban, az utcán azonban leginkább a népzene és az énekelt versek fogják meg a közönséget. – A zenészek mind elhívott emberek, és Berecz András kivételével nem először játszanak nálunk. Szintén újdonság Kiss Ferenc Magyar Kancionáléja, őt sem hallhattuk még eddig a fesztiválon – mondja Böszörményi Gergely, akitől megtudom: az említett mű, amelyet a tavaszi fesztiválon mutattak be első ízben, és amelynek állva tapsolt május 22-én, a reformátusok egyesítő ünnepén a közönség, most először nem koncerten, hanem istentisztelet keretében, abba szervesen beépítve hangzott el.
Az egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó koncert – a Kaláka Kányádi-műsora, amelyen a szintén református Kányádi Sándor is jelen volt – eredetileg nem a könyvhét programja volt, csak ők is integrálták a saját eseményeik közé.
A Kálvin kertje kiállítás, amely lényegében a reformáció genfi emlékművének mása, a teológia épületében áll, de csak a júliusi Csillagkapu református ifjúsági találkozóra készül el teljesen. Most egy CD- és egy DVD-lejátszó segítségével modern köntösbe bújtatott egyházi zenét hallgathattak mellette a látogatók, az emlékmű falán pedig Illyés Gyula A reformáció genfi emlékműve előtt című versét olvashatják.
Egy előremutató újdonság mindenképp jelesíti az idei rendezvényt: létrehozták, egyelőre csak kísérleti jelleggel a mintegy száz református oktatási intézmény tanáraiból és diákjaiból álló Országos Református Pedagógus és Diák Kórust, amely optimális esetben 300-400 tagra is számíthat.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja