Nyolcvanéves könyvhét

2009. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petőfi Irodalmi Múzeum, Károlyi-palota díszterme. Az utóbbi években hagyományosan reprezentatív, az ünnep hangulatához méltó környezetben tartja a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének igazgatója, Zentai Péter László az ünnepi könyvhét sajtótájékoztatóját. Idén különleges és egyedülálló évfordulót ünnepel az irodalom legnagyobb szabású ünnepe, nyolcvanadik alkalommal vonul ki a könyvszakma, a magyar irodalom színe-java, hogy ingujjban, mezítláb, a testvérműfajok megsegítésével a Vörösmarty téren megtartsák a 80. Ünnepi Könyvhetet és a 8. Gyermekkönyvnapot. Június 4-től június 8-ig Budapesten és számos vidéki városban, Debrecenben, Balatonfüreden, Zalaegerszegen, Kaposváron kisebb és nagyobb településeken lesz öt napon át életünk főszereplője a könyv és az irodalom. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete birtokába jutott a Hollósy és a Czumpf család jóvoltából a Literatura című folyóirat 1929-es Könyvheti Különszáma (ára 16 fillér), amelyet az egyesület a jeles alkalomra reprint kiadásban jelentetett meg. E lapszámban olvashatjuk a fesztivál megálmodója, Supka Géza felelős szerkesztő, az egyik utolsó polihisztor A magyar Könyvnap című tanulmányát. E dolgozatot a jeles tudós és újságíró a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesületének 1927-es nagygyűlése elé terjesztette. Zentai Péter László szerint a tanulmány bizonyítja, hogy Supka Géza éveken keresztül dolgozta ki zseniális ötletét, a tanulmány olyannyira időszerű ma is, hogy irodalmi forgatókönyvként szinte leképezi az idei fesztivál szerkezetét is. Az, hogy nyolcvanadik alkalommal rendez meg a Kárpát-medencei magyarság egy olyan fesztivált, amelynek középpontjában a mindenkori kortárs nemzeti irodalom bemutatása áll, világszerte egyedülálló dolog. Idén a pesti Vörösmarty téren, a Váci utcában és a mellékutcákon is, összesen száznegyvenkét pavilonban kétszázharminc Kárpát-medencei magyar könyvkiadó kínálata várja az olvasókat. Lator László Kossuth-díjas költő holnap délután négykor nyitja meg a gyermek- és felnőtt-könyvhetet a Vörösmarty téren. Fél évszázados tradíció, hogy a magyar tipográfiai hagyományt ápoló Szép magyar könyv verseny díjait és elismeréseit az alkotók az ünnepi könyvhét nyitónapján ünnepélyes keretek között vehetik át az V. kerületi Aranytíz lovagtermében. A hagyományos rendezvények, az egész napos színpadi könyvbemutatók, a péntek esti Magyar Napló hajózás mellett újdonság lesz, hogy szombaton megtartják a könyvek éjszakáját.
A sajtótájékoztatón Tarján Tamás irodalomtörténész tallózott a kínálatban. Felhívta a figyelmet többek között Kárpáti Kamil több mint ezer oldalas gyűjteményes verskötetére, Kiss Benedek Fénynyel, füttyel című gyermekverskötetére, Fazekas István Férfitánc, Lackfi János Apám kakasa című kötetére. Különleges könyvnek ígérkezik Rockenbauer Zoltán A halandó múzsa című esszéregénye Ady özvegyéről, Babits szerelméről, Márffy hitveséről, Csinszkáról. A bénító gazdasági válság rányomja bélyegét a könyvek kivitelezésének színvonalára, rengeteg a helyesírási hiba a könyvekben. Új jelenség, hogy a kiadók a korábbi könyvhétről lemaradt, de még tavaly megjelent könyveiket az idei mustrán mutatják be. S most is az anyagi ínség okoz a jövő évi könyvhétre áthúzódó adósságokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.