Selfness és skanzen, múlt és jövő

2009. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szekszárdhoz közel, Bikács határában, az egykori Zichy-birtokon találkozik a múlt, a jelen és a jövő. A Zichy Park Hotelbe betérőt először egy miniskanzen, a helyi sváb építészeti stílusban készült, számos eredeti használati tárgyat tartalmazó parasztház és a hozzá tartozó gazdasági épületegyüttes fogadja. Ahogy továbbhaladunk, lóistállót látunk, szabadtéri búbos kemencét, horgásztavat kacsákkal, fel-felbukó pontyokkal, harcsákkal, hagyományos vincellérházat, aljában borospincét. Amint azonban Zichy Aladár intézőjének egykori házához érünk, máris egy másik világba kerülünk: itt egy klasszikus négycsillagos szálloda áll, kívülről látszik a régi épület patinája, de belülről kiegészítették a modern kor mindenféle wellnessigényét kiszolgáló medencékkel, szaunákkal.
Nem mindennapi paradicsomot épített fel a neves borász ősökkel büszkélkedhető Heiman János a Zichy Park Hotel tizenöt hektáros területén, ahol nemcsak a múlt elevenedik meg, de megcsillan a jövő is, ez ugyanis az ország első selfness-szállodája. A selfness elsőre talán furcsának tűnhet a parasztudvar és a borpince után, különösen azért, mert erről az irányzatról itthon még csak kevesen hallottak, de egyre többen emlegetik a XXI. század trendjeként. A selfness ugyanis nem szolgáltatás, nem passzívan élvezhető kényeztető vagy éppen egészségmegóvó kezelés, hanem egy tudatos életforma, amelyben az egyén nem kívülről várja a segítséget, hanem a saját tudatát alakítja át, és testi-lelki adottságait figyelembe véve keresi meg az egészséghez vezető egyéni útját. Ilyen értelemben tulajdonképpen a selfness önmagunk megsegítése. Ennek a jegyében rendezik meg az év során előre tervezett időpontokban a selfnessprogramokat, amelyeken a szakma legnagyobb hazai előadóitól és a szálloda vezető integratív orvosától kaphatnak útmutatást azok, akik már felfedezték maguknak ezt a szellemiséget, és otthon is szeretnék folytatni a tudatos életformát. A szálloda egyik különlegességeként az egészséges életmód jegyében kialakítottak két energetizált teret is, ahol megtapasztalhatjuk a káros sugárzásoktól mentes energetizált terek jótékony hatását. Ezt a magyar szabadalmat felhasználva az energetizálóberendezés optimalizálja a térben tartózkodó ember sejtjeinek rezgésszámát.
Természetesen aki nem a selfnesst keresi, hanem a jó borokat és a tájjellegű magyar konyha különlegességeit, az is megtalálja a számítását: a birtokon lévő hagyományos borpince és fogadó az elmúlt századokba röpíti a vendéget, akárcsak a parasztudvar, ahol minden részletre aprólékosan ügyeltek, s még egy alapos néprajzi elemzés sem találna benne hibát. Ilyen a festett ablakok sora, a miniskanzennek berendezett udvar a néhány évtizede még használt mezőgazdasági eszközökkel, a szelelővel, az ekékkel, lovas szánnal vagy a füstölőhelyiséggel, ahol szalonnák, kolbászok és sonkák sorakoznak. A legnagyobb kuriózum azonban kétségkívül a nyári konyha, ahol az ágyban szalmazsák van matrac helyett, és minden berendezési tárgy, még a törülköző is rokonok, nagyszülők, dédszülők keze munkája. Heiman János az élő múzeummal nemcsak emléket állít őseinek, de a fiatalabb generációt is tanítja. Célja, hogy az ide látogató gyermekek is megismerjék a hagyományos mezőgazdasági életet, miközben ma már sok városi kamasz csak mirelitformában láthat tyúkot, kacsát. A parasztudvarban háziállatok is élnek, és a kis veteményesben mindenfajta zöldség megterem. Tulajdonképpen minden adott egy önellátó biogazdasághoz, amely a hoszszú távú tervek között szerepel is. Ami azonban különösen vonzóvá és érdekessé teszi a szállodának ezt a részlegét, az az, hogy ezek a korhű szobák is kivehetők, így mindazokat a használati tárgyakat, amelyeket a múzeumokban csak vitrinen keresztül nézhetünk, itt a mindennapi élet részeként próbálhatjuk ki, ráadásul – nemcsak idehaza, hanem talán a világban is – egyedülálló módon négycsillagos szolgáltatásokkal.
Ez különösen a városi fiataloknak lehet érdekes és fontos. Ha már a gyermekeknél tartunk, rájuk is hangsúlyosan gondoltak: itt valóban család- és gyermekcentrikus a gondolkodás, és ez a szemlélet nem csak a prospektusig terjed. Egy háziállatok képeivel díszített, körbekerített játszóház várja őket teli játékkal, udvarán homokozóval, de van lengőteke és egy óriási szabadtéri sakkpálya is. Lovagolni is lehet, a pónilovaktól a hátaslovakig széles a kínálat, de a lovakat kérésre a hintóba is befogják, aki pedig csónakázni vagy pecázni vágyik, azt a halastó várja. Egyszóval igazi tündérvilágot találunk Bikács mellett, és akárhogy keressük a hibát a szolgáltatásokban, nem találjuk. Első alkalommal érezzük úgy, hogy fárasztó a túlkínálat, azt sem tudjuk, mit nézzünk meg, mit próbáljunk ki, de ami tényleg a leginkább megható, az a múltnak szóló tisztelet. S ha már a selfnessről is szó van, nyugodtan mondhatjuk, átalakítja a gondolkodásunkat az ízlésesen, a hagyomány tiszteletével kialakított természetes anyagok sora, az óriási parkból áradó béke és nyugalom, a szüntelen madárcsicsergés, kakaskukorékolás, vízcsobbanás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.