Vallomások Lukács Ervintől

2009. 06. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lukács Ervin visszaemlékszik: „Nos, hát elmentem (…) a felvételi vizsgára, de csak azért, hogy egyszer az életben élő zenekart vezényelhessek. (…) Egy tételt vezényeltem, mire Somogyi (Somogyi László Kossuth-díjas karmester) leállított. (…) A vizsgáztatás következő részében ő hívott ki egyeseket, és különféle feladatokat adott nekik. Engem nem hívott. (…) Vettem a bátorságot, és megkérdeztem: »Én miért nem dirigálhattam még valamit, amit a tanár úr kér?« Mire nyugodtan így felelt: »Mert teljesen felesleges lett volna. Abban a pillanatban láttam, hogy karmester, ahogy fellépett a dobogóra.« Huszonhárom éves voltam – ötödéves orvosi egyetemista.”
Lukács Ervin karmesterségre született, és bár hosszú ideig más pályára készült, titokban kezdettől foglalkoztatta az az ábránd, hogy egyszer mégis felléphet a karmesteri dobogóra. Az orvosi egyetem és a katonaság mellett végezte el a Zeneakadémiát, és alighanem minden egyes ezzel kapcsolatos története, anekdotája óriási hírértékkel bír a kor zenei életének társadalmi közegéről. Az, hogy Várkonyi Judit Palánkay Klára után az ő emlékiratainál is bábáskodott, valószínűleg ma még felbecsülhetetlen.
Klasszikus értelemben emlékirat ez a könyv, egyes szám első személyben fogalmazva, amely Lukács Ervin szájából, Várkonyi Judit tollából tárul az olvasó elé, mint egy klasszikus interjúbeszélgetés, kérdések nélkül. Kellően olvasmányos, jólesően elkalandozó, de azért mindig visszatér a főtémához. Nemcsak mesél, tanít is: szakmai kérdéseket világít meg, saját zenei elképzeléseit magyarázza, műveket elemez, műfajok előadói gyakorlatához fűz megjegyzéseket, a Don Giovannit például olyan szemszögből vizsgálja, amit nem lenne érdektelen a zenetörténeti órák anyagába is bevonni. Olyan vallomás ez hivatásról, karmesterségről, szakmai állásfoglalásról, nagy művészekről (Yehudi Menuhinról, José Carrerasról, Placido Domingóról, Renato Scottóról), tanítványokról, amit kevesen és csak ritkán fogalmaznak meg, s ilyen értelemben túlmutat Lukács Ervin életpályáján is. Ahogy olvassuk szerény szavait, egyszerű és kedves megfogalmazásait, nemcsak a művészt, de az embert is megszeretjük. Úgy érezzük, mint Somogyi László azon a bizonyos felvételin: kétség sem fér ahhoz, hogy Lukács Ervin született karmester.
Hasznos az a néhány kritikarészlet, ami a kötetet a megfelelő ponton gazdagítja, de egy későbbi pontos életrajz vagy kortanulmány elkészítéséhez sem mellékes az a függelék, amely az általa vezényelt premiereket, lemez- és tévéfelvételeket, fontosabb koncerteket rögzíti.
(Várkonyi Judit: A Maestro – Lukács Ervin emlékezik. Európa Kiadó, 2009., 3900 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.