Végveszélyben a kórházak?

A betegellátás összeomlására és kórházi csődhullámra is lehet számítani, mert a finanszírozás kritikusan alacsony szintre süllyedt – állítja a Magyar Kórházszövetség, s tárgyalásokat sürget a kormánynyal. Az egészségügyi miniszter túlzónak tartja az aggodalmat. Pluszforrást nem ígért, de ellenőrzést rendelt el azoknál az intézményeknél, amelyek a korábbinál lényegesen nagyobb teljesítményt próbáltak elszámolni.

2009. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Székely Tamás egészségügyi miniszter tegnap nyilvánosságra hozta, hogy miként alakult a fekvőbeteg-ellátás finanszírozása az új szabályok áprilisi bevezetése utáni első hónapban. Beigazolódott, amitől az intézményvezetők tartottak: a finanszírozás kritikusan alacsony szintre süllyedt. Hogy ez pontosan mennyit is jelent, az tegnap derült ki. Az új szabályok szerint ugyanis csak a teljesítmény egy részét finanszírozzák fix (150 ezer forint/egy betegellátási egység, más néven egy pont) összeggel. A maradékra jutó finanszírozás mértéke attól függ, hogy az intézmények összesen mennyi beteget láttak el az adott hónapban. Minél többet, egy pont annál kevesebbet ér. Ez áprilisban nem érte el a 68 ezer forintot sem. Az intézményvezetők szerint százezer forint alatt kritikus a helyzet.
Tegnap a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) elnöke, Varga Ferenc a rendkívüli közgyűlésük után azt hangsúlyozta: 2009-ben több mint tíz százalékkal kevesebb pénz jut az intézmények működtetésére, mint egy évvel korábban. Így nem lehet elfogadható színvonalon gyógyítani – hangsúlyozta, s azonnali tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal, pluszforrások bevonásáról. Leszögezte azt is, hogy a várhatóan bekövetkező csődökért nem vállalnak felelősséget. Szeretnék elérni továbbá, hogy az Egészségbiztosítási Felügyelet ne szankcionálhasson a finanszírozásból eredő hiányok miatt.
Székely Tamás egészségügyi miniszter az alacsony finanszírozási összeget azzal magyarázta, hogy szinte minden intézménynek extrém módon megemelkedett a teljesítménye, volt, ahol 48 százalékot tett ki a növekmény. Több beteget is jelentettek, de az igazi növekedést a szövődményes esetek kiugró aránya okozta. Azt kell feltételeznünk, hogy ezek egy része mögött nincs tényleges betegellátás – fogalmazott. Ezért az érintett intézményeknél ellenőrzést rendelünk el, és a finanszírozásuk egy részét is csak a vizsgálatok után fizetjük ki. Az ellenőrzés körülbelül a kórházak egyharmadát és az összesen jelentett teljesítmény 5 százalékát érintheti. Székely Tamás arra számít, hogy az így megmaradó összegből a többi intézmény finanszírozása kismértékben nőhet.
Golub Iván, az MKSZ volt elnöke – más intézményvezetőkkel egyetértésben – viszont úgy látja, hogy ez nem jelenthet érdemi előrelépést. A finanszírozás ugyanis nem a megnövekedett teljesítmény miatt csökkent kritikusan alacsony szintre, hanem azért, mert a kormány eleve kevés pénzt biztosított a gyógyításra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.