Székely Tamás egészségügyi miniszter tegnap nyilvánosságra hozta, hogy miként alakult a fekvőbeteg-ellátás finanszírozása az új szabályok áprilisi bevezetése utáni első hónapban. Beigazolódott, amitől az intézményvezetők tartottak: a finanszírozás kritikusan alacsony szintre süllyedt. Hogy ez pontosan mennyit is jelent, az tegnap derült ki. Az új szabályok szerint ugyanis csak a teljesítmény egy részét finanszírozzák fix (150 ezer forint/egy betegellátási egység, más néven egy pont) összeggel. A maradékra jutó finanszírozás mértéke attól függ, hogy az intézmények összesen mennyi beteget láttak el az adott hónapban. Minél többet, egy pont annál kevesebbet ér. Ez áprilisban nem érte el a 68 ezer forintot sem. Az intézményvezetők szerint százezer forint alatt kritikus a helyzet.
Tegnap a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) elnöke, Varga Ferenc a rendkívüli közgyűlésük után azt hangsúlyozta: 2009-ben több mint tíz százalékkal kevesebb pénz jut az intézmények működtetésére, mint egy évvel korábban. Így nem lehet elfogadható színvonalon gyógyítani – hangsúlyozta, s azonnali tárgyalásokat kezdeményezett a kormánnyal, pluszforrások bevonásáról. Leszögezte azt is, hogy a várhatóan bekövetkező csődökért nem vállalnak felelősséget. Szeretnék elérni továbbá, hogy az Egészségbiztosítási Felügyelet ne szankcionálhasson a finanszírozásból eredő hiányok miatt.
Székely Tamás egészségügyi miniszter az alacsony finanszírozási összeget azzal magyarázta, hogy szinte minden intézménynek extrém módon megemelkedett a teljesítménye, volt, ahol 48 százalékot tett ki a növekmény. Több beteget is jelentettek, de az igazi növekedést a szövődményes esetek kiugró aránya okozta. Azt kell feltételeznünk, hogy ezek egy része mögött nincs tényleges betegellátás – fogalmazott. Ezért az érintett intézményeknél ellenőrzést rendelünk el, és a finanszírozásuk egy részét is csak a vizsgálatok után fizetjük ki. Az ellenőrzés körülbelül a kórházak egyharmadát és az összesen jelentett teljesítmény 5 százalékát érintheti. Székely Tamás arra számít, hogy az így megmaradó összegből a többi intézmény finanszírozása kismértékben nőhet.
Golub Iván, az MKSZ volt elnöke – más intézményvezetőkkel egyetértésben – viszont úgy látja, hogy ez nem jelenthet érdemi előrelépést. A finanszírozás ugyanis nem a megnövekedett teljesítmény miatt csökkent kritikusan alacsony szintre, hanem azért, mert a kormány eleve kevés pénzt biztosított a gyógyításra.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le