Vőlegény utca: Sánta Ferenc emlékezete

Az emberiséget fenyegető két legnagyobb veszély a fanatizmus és a közöny. Ez a közismert Sánta Ferenc-idézet olvasható tegnap óta az angyalföldi Vőlegény utca 3/A szám alatti ház emléktábláján, amely emlékezteti az utókort arra, hogy az újkori magyar irodalom egyik legjelentősebb képviselője 1955–1966 között e XIII. kerületi házban hozta létre legjobb műveit. Az emléktáblát Vasy Géza, a Magyar Írószövetség elnöke és Tóth József polgármester avatta fel.

2009. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Koszorúkat és virágcsokrokat helyeztek el intézmények és magánszemélyek a táblánál. Vasy Géza irodalomtörténész, Sánta Ferenc életművének első számú kutatója emlékezetünkbe idézte a kiváló író 1927-ben, Brassóban kezdődött és tavaly Budapesten bevégződött evilági életútját. A Sokan voltunk című, balladaian tömör elbeszélésével robbant be az újkori magyar irodalomba, a mű hatását sokan hasonlították a Hét krajcárhoz, Móricz remekléséhez. Az ötödik pecsét című regényében a hiteles sorsválasztás, Az áruló regény- és drámaváltozatában (Éjszaka) a fanatizmus, a Húsz órában a fasiszta kommunizmus veszedelmére hívta fel a figyelmet. Sánta Ferenc tisztában volt azzal, hogy egy nemzet irodalmának rangját a világ előtt elsősorban a próza képviseli, ezért hatalmas felelősség nyugszik az író vállán, akinek sok tehetség adatott, mert hatalmas lelkierő kell ahhoz, hogy a sokból a szigorú, a minőségi keveset tegyük le az asztalra, ahogy ő tette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.