Államcsőd fenyeget a havannai nyárban

A kubai sajtó most már tele van azokkal az adatokkal és esetekkel, amelyek több helyi elemző szerint a közeli államcsőd végkifejletére utalnak. A spanyol El País havannai tudósítója, Mauricio Vicent ugyanis arról írt legújabb írásában, hogy Kubában a világgazdasági válság miatt a mindennapi életkörülmények újra kezdenek azokra az időkre hasonlítani, amikor a kilencvenes évek elején hirtelen elapadt a szovjet tábor segítsége.

2009. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ettől kezdve a legnyugatabbra fekvő kommunista állam kénytelen volt a saját erejéből fenntartani magát, és drákói szigort alkalmazott takarékossági intézkedéseinek betartására. A „különleges időszaknak” nevezett évek során naponta 12-14 órára kikapcsolták az áramot, a tömegközlekedés szinte teljesen megszűnt, és vállalatok százai zártak be. Az élelem annyira kevés volt, hogy egy ideggyulladási járvány kubaiak tízezreit döntötte le a lábáról. A mostani helyzet még nem ilyen súlyos, de az új gazdasági válság kikerülhetetlen hatásai miatt már attól tartanak, hogy viszszatérőben a rettegett nélkülözést felidéző évek „miniváltozata”.
A kommunista ifjúsági szervezet lapja, a Juventud Rebelde (Lázadó Ifjúság) például nemrég tette közzé a kubai kivitel egyik fontos bevételének számító fagylaltgyár nagyon szorult helyzetét: az állami vállalatoknak június elseje óta 40 százalékkal csökkenteniük kell áramfogyasztásukat, ezért kötelező napi öt órára kikapcsolni a légkondicionálókat, a hűtőgépeket pedig két órára, holott a sajt az említett üzem másik exportterméke. A hivatalokban és üzemekben ezt úgy kell elképzelni, hogy reggel nyolctól délután egyig egyfolytában izzadnak a dolgozók, amit főleg a külföldi vállalkozók vesznek rossz néven és viselnek nehezen.
Amelyik vállalat nem teljesíti az előírást, arra büntetésből külön 72 órás árammegvonást szabnak ki. Egy Kubával kereskedő külföldi vállalkozó szerint a pénzhiány miatt rosszabb a helyzet, mint eddig bármikor: nem fér hozzá kubai bankokban tartott több százezer dollárjához. Egy kubai közgazdász pedig amiatt dohogott, hogy nem lehet fenntartani egy gazdaságot, ha a behozatal négyszer akkora, mint a kivitel.

Emberöltőnyi embargó. Június elején az Amerikai Államok Szervezetének (OAS) tagállamai Washington nyomása ellenére úgy döntöttek, feltétel nélkül visszaveszik Kubát a szervezetbe. A szigetországot 1962-ben zárták ki, és ugyanakkor kezdődött a kommunizmus mellett döntő szigetország elleni és azóta is megszakítás nélkül tartó gazdasági embargó. Az új elnök, Barack Obama tavasszal csak könnyített rajta, és a 2004 nyarán fennálló helyzetet állította vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.