Egészségügy csődközelben?

A kórházak után a járóbeteg-szakellátók is azt vetítették előre, hogy tömegesen kerülnek majd csőd közeli helyzetbe, ha a következő hónapokban is az áprilisihoz hasonlóan alacsony marad a finanszírozásuk.

2009. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Félmilliárdos hiány a Zala Megyei Kórháznál. Most jön a feketeleves – hangzott el tegnap Zalaegerszegen, a megyei kórház súlyos gazdasági helyzetéről tartott közgyűlési sajtótájékoztatón. A betegellátás jelenlegi színvonalát 800 millió forintból lehet megtartani, ezzel szemben az új finanszírozási rendszer szerint az OEP-től csak 730 milliót kap az intézmény. Év végére ez már 500 ezer forint hiányt eredményez – áll a kórház gazdasági helyzetéről készült előterjesztésben. Manninger Jenő, a megyei közgyűlés elnöke attól tart: ellátási nehézségek lesznek majd Zala legnagyobb kórházában. – A megyei önkormányzat a finanszírozási gondok ellenére sem hagyja, hogy a kórház csődbe menjen – szögezte le. Csidei Irén kórház-főigazgató a tervezhetetlenséget tartja a legnagyobb problémának. A költségnövelő tényezők között említette az energiaárak és az áfa emelkedését. Felvetette: az egyébként is alulfizetett dolgozóik kötelező béremeléséhez sem kapják meg a szükséges fedezetet. (G. J. A.)


A kialakult helyzet miatt rendkívüli elnökségi ülést tartott tegnap a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 elnevezésű szervezet. A résztvevők által elfogadott határozatban – amelyet eljuttatnak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatójának, Rendek Vilmának is – az olvasható, hogy előrejelzések szerint tagjaik finanszírozási bevétele 5-10 százalékkal csökken majd 2009-ben a tavalyihoz képest, miközben költségeik folyamatosan emelkednek. Leszögezik: a járóbeteg-ellátásra fordítható keretösszegnek csak 45 százaléka maradt meg a második fél évre. Varga Imre, a szervezet elnöke szerint mindez azt vetíti előre, hogy intézmények sora kerül majd hamarosan működési zavarba. Az érintettek szerint eközben az OEP olyan döntéseket hoz – például bizonyos ellátástípust csak ellenőrzés után finanszíroz –, amely nemhogy nem segíti, hanem tovább rontja helyzetüket.
Ismert: hasonló finanszírozási gondokkal küzdenek a kórházak is. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) leendő elnöke, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház főigazgatója, volt szocialista egészségügyi miniszter például nemrég azt mondta: a több mint 120 hazai fekvőbeteg-ellátó intézmény mindegyikének veszélybe került a működése. Az MKSZ ezért mielőbbi forrásbevonást kért a kormánytól.
Az Egyetemi Klinikák Szövetsége külön is megfogalmazta aggodalmát. Mint azt Székely Tamás egészségügyi miniszternek írott levelükben leszögezték: az áprilisi finanszírozás alapján láthatóvá vált, hogy a rendelkezésre álló pénzből a növekvő költségek mellett az egyetemi klinikák sem tudják biztosítani a megfelelő színvonalú egészségügyi ellátást. Ezért a jövőben nem fogadják a saját területükön kívülről érkező betegeket.
A helyzet akkor vált kritikussá, amikor az újabb több tíz milliárd forintos forráskivonás miatt új finanszírozási szabályokat vezettek be az egészségügyben. Eszerint az áprilistól elvégzett gyógyító munkának csak egy részét ellentételezik fix díjjal, a fennmaradó résznél pedig az alapján határozzák meg a finanszírozás mértékét, hogy a kórházak összesen mennyi beteget láttak el. Minél többet, egy páciens ellátása után annál kevesebb pénz jár. Márpedig áprilisban az összteljesítmény jelentősen nőtt, így az egy betegellátási egységre jutó finanszírozás kritikusan alacsonnyá vált. A szolgáltatók állításával szemben Székely Tamás nem látja ilyen borúsan a helyzetet, szerinte az idén eddig mintegy 14 százalékkal több pénzt kaptak a fekvőbeteg-ellátók, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Nemrég elmondta azt is, feltételezhetően a szolgáltatók egy része valótlan teljesítményt próbál elszámolni az egészségbiztosítónál, ezért emelkedhetett meg ilyen mértékben a kórházi teljesítmény. A jelentősen „túlteljesítő” intézmények vizsgálatra számíthatnak, finanszírozásuk egy részét pedig visszatartják. Emiatt perrel fenyegetik az államot a kórházak.

Önkormányzati segítség. Mától hat héten keresztül minden kedden és csütörtökön várják azok jelentkezését a hódmezővásárhelyi kórházban, akik úgy érzik, hogy a két évvel ezelőtti ágyszámleépítés miatt egészségügyi vagy anyagi káruk keletkezett, akár a hosszabb várólista miatt, akár azért, mert más városba kellett utazni orvoshoz – közölte Lázár János polgármester. A jelentkezőket egy szakértői bizottság hallgatja meg adataik titokban tartása mellett. A kárigények összegyűjtése után az önkormányzat jogi segítséget nyújt a jelentkezőknek a kormány elleni kártérítési perhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.