Éppen egy éve még joggal gondolták a kolumbiai gerillák fogságából csaknem hat és fél év után kiszabadult Íngrid Betancourt-ról, hogy amint kiheveri megpróbáltatásait, máris belevág a 2010-ben esedékes elnökválasztások kampányába. De a most 47 éves Íngrid két nappal kiszabadulása után, július 4-én váratlanul Párizsba utazott, és eltűnt néhány látványos külföldi látogatás után. Ezek során államfőkkel és befolyásos politikusokkal is találkozott, hogy emlékeztesse őket, még sok túsz várja szabadulását. Íngrid már első mondataiban célzott rá, jobb, ha fátylat borítanak a múltra, és maradjon az őserdőben mindaz, ami történt. Ez azért lesz nagyon nehéz, mert éppen válik második férjétől, a kolumbiai újságíró Juan Carlos Lecompte-tól, és a fogság alatt történtek egyre inkább helyet kapnak egy bírósági eljárásban.
Íngrid még 1997-ben ment feleségül Lecompte-hoz, de most beadta a válókeresetet. Az egyik nyomós érv, hogy 12 éves kapcsolatuk több mint felét külön töltötték, márpedig a kolumbiai jog értelmében kétévi különélés után semmisnek tekintendő a házasság. A kolumbiai Caras magazin csak márciusban írta meg a válni készülő férj egyik sérelmét. Történetesen azt, hogy a szabadulás napján Íngrid tulajdonképpen felpofozta, ráadásul ország-világ és a kamerák előtt. Íngrid hűtlenséggel, sőt kábítószer-élvezettel vádolja második férjét. A kezdet kezdetétől fogva felesége kiszabadításáért fáradozó, viszonzatlan odaadása miatt is csalódott Lecompte se maradt adós, és visszavágott. Ő úgy tudja, hogy egyes túszok között érzelmi szálak szövődtek, például Íngrid és a nála előbb – tavaly február végén – szabaduló Luis Eladio Pérez volt szenátor között. Sőt, az Íngriddel együtt kiszabadult három amerikai katona legfiatalabb tagja, Marc Gonsalves is elismerte a kölcsönös vonzalmat, bár Marc február végén tagadta a testi kapcsolatot. A spanyol El Mundo tudomása szerint Juan Carlos a válóper miatt nem ismerte el még a nyilvánosság előtt, amit állítólag már bevallott feleségének, 2006 szilveszterén félrelépett egyik mexikói barátnőjével. Nem csoda, hiszen nagy a tét, és nem mindegy, ki nyer. Akit ugyanis a bíróság vétlennek ítél, annak fizeti a másik fél a kártérítést. Egy köztes megoldás van, a peren kívüli megegyezés. Erről csak akkor eshet szó, ha Íngrid is úgy látja jónak, mert az újságíró férj és a befolyásos családból származó politikus feleség nincs egy súlycsoportban.
Az emberrablások ellen küzdő egyik civil szervezet (País Libre) vezetője, Olga Lucía Gómez azzal magyarázta a hosszú fogságból évek múlva kiszabadult túszok későbbi viszontagságait, a visszailleszkedési nehézségeit, hogy a lelki megrázkódtatások még egyáltalán nem érnek véget a szabadulással. Az egykori túszok különösen nehezen nyílnak meg a mindig új szenzációkra éhes és lelkiismeretlen bulvársajtónak, inkább könyvet írnak. Február végén elsőnek az említett három amerikai katona jelentette meg több mint 5 évig, 1967 napig tartó fogsága élményeit. Mindhárman igyekeztek megtépázni Íngrid mítoszát, akiről olykor kissé túlfűtött indulattal szóltak. Egyikük önzőnek, hárpiának és manipulátornak titulálta. Április közepén a tavaly januárban kiszabadult és csalódott Clara Rojas jelentette meg könyvét csaknem hatéves fogságáról. Az eredetileg ügyvéd Clara a mai napig átkozza magát, hogy azon a baljós napon elkísérte Íngridet abba a körzetbe, ahol végül a FARC gerillái elrabolták őket. Többször megszökött Íngriddel, de fokozatosan elhidegültek egymástól, különösen akkor, amikor Betancourt 2003 őszén megtudta, hogy 39 éves munkatársnője gyermeket vár az egyik gerillától.
Az El Mundo szerint Íngrid még nem döntötte el, hogy visszatér-e a politikába, ám az előjelek arra utalnak, hogy ezen dolgozik, és nem csak az események saját változatát írja az Indiai-óceán egyik szigetén. A körülmények egyelőre neki kedveznek: a még rendkívül népszerű Álvaro Uribe elnök második mandátumát tölti, és bár az alkotmány tiltása ellenére harmadszor is szeretne államfő lenni, legfőbb szövetségese, a demokrata Barack Obama elnök közölte vele, súlyos hibái miatt két ciklus bőven elég. Újra megnyílhat a politikai pálya Íngrid előtt, ha ő is így akarja, és persze a válóperben is olyan ítéletet hoznak, amely mindkét félnek jó.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál