Elfelejtett szegény országok

2009. 07. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A New York-i ENSZ-székházban arról tanácskozik 192 tagállam képviselője, hogyan lehetne rávenni a fejlett országokat, hogy segítsenek a szegény vagy fejlődő országoknak kilábalni a főleg őket sújtó jelenlegi gazdasági világválságból. Az ötletgazda a neoliberális gazdasági modell egyik ellenfele, a közgazdasági Nobel-díjas Joseph Stiglitz, aki a júliusi olaszországi G-8-csúcstalálkozó előtt akarta emlékeztetni ígéreteikre a fejlett országok vezetőit. A tanácskozás máig tart, hiányzó állam sincs, csak az a szépséghiba, hogy a szegény országokat képviselő három befolyásos államfőn – a venezuelai Hugo Chávezen, az ecuadori Rafael Correán és a bolíviai Evo Moralesen, illetve a szerb Borisz Tadicson – kívül egyik fejlett állam vezető politikusa sincs ott.
Salil Shetty, a Millenniumi Célok indiai igazgatója rögzítette az újabb szomorú tényt: a jelenlegi válság idén újabb százmillió éhezővel gyarapította az eddig sem kevés nyomorgót, vagyis már több mint egymilliárdan éheznek a Földön élő hamarosan hétmilliárd lakosból. A fejlett országok vezetőinek tüntető távolmaradása miatt pedig levonta következtetését: addig nem változik semmi, amíg a szegény országok nem vehetnek részt az őket érintő fontos döntések meghozatalában. A BBC Mundo idézte azt az árulkodó két statisztikai adatot is, amelyből kiderül, hol az egyik hiba a két világ viszonya között: 1960 óta a fejlett államok közel 2 billió dollár segélyt folyósítottak a szegény országoknak. Ezzel szemben csak a hitelválság egyetlen esztendeje alatt a kormányok 18 billió dollár rendkívüli hitellel siettek a nemzetközi pénzintézetek segítségére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.