Terhesgondozás ultrahang nélkül

A sürgősségi ellátóhelyek 23 százalékában nincs CT, a terhesgondozást végző intézmények 10 százalékában pedig nincs ultrahang – derül ki az Egészségbiztosítási Felügyelet adatgyűjtéséből. Az ellátórendszer minőségi mutatóit vizsgáló felmérés megállapította azt is, hogy a szakrendelők 13 százalékában nem működik előjegyzési rendszer.

2009. 07. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudnak bért fizetni. Egymilliárd forintos hiánya lehet év végére a szekszárdi Balassa János Kórháznak, így elképzelhető, hogy az intézmény már nem tud bért fizetni a dolgozóknak szeptemberben – mondta a kórház igazgatója a Tolna Megyei Közgyűlés előtt. Muth Lajos közölte: döntően az áprilisban bevezetett új finanszírozási rendszer miatt csökkennek az évi hétmilliárd forintos költségvetésből gazdálkodó kórház bevételei. (MTI)


A kórházak 41 százalékában kaphatnak a jogaikról szóló, elvihető írásos tájékoztatót a betegek – derül ki egyebek között az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF) adatgyűjtéséből. A kórházaknak és a szakrendelőknek 675 kérdést tettek fel, hogy képet alkothassanak az ellátás minőségéről. A válaszokból kiderült például, hogy a sürgősségi egységek 23 százalékánál nincs diagnosztikai szempontból fontos CT. Csaknem felénél nincs stroke-centrum, így ott az agyvérzéses betegek gyógyulási esélye nyilvánvalóan kisebb. Megállapították azt is: a terhesgondozást végző intézmények 10 százalékában nincs ultrahang, pedig az ma már alapfelszerelésnek számít. A szülészetek 17 százalékában nincs egyágyas szülőszoba. 95 százalékuk rendelkezik ugyan valamilyen vajúdást segítő eszközzel, de a legtöbb esetben csak labdát tudnak felajánlani. Bordásfal, szülőszék sokkal kevesebb helyen található. Mindenhol lehetővé teszik, hogy valaki jelen legyen a szülésnél, az érintett fekvőbeteg-ellátók negyede viszont nem biztosít térítésmentesen védőruhát a kísérőnek. A kérdésekre válaszoló 64 szülészetből 13 nem felelt meg annak a követelménynek, hogy a baba a szülés után közvetlenül legalább fél óráig az anyával maradhasson, ezzel segítve a kötődés kialakulását.
Kiderült az is, hogy a járóbeteg-ellátók 16 százalékában nincs díjfizetési szabályzat. A leletek fénymásolásáért a rendelők 40 százalékában kell fizetni, átlagosan 125 forintot A/4-es oldalanként.
Kovácsy Zsombor, az EBF elnöke nem adott egyértelmű választ arra, melyek azok a mutatók, amelyek az ellátás minőségének romlását mutatják. Ám az egyértelműen látszik az adatokból – tette hozzá –, hogy a kényelmi szolgáltatások terén némi javulás mutatkozik. Így a korábbinál több egy-, illetve kétágyas kórterem fogadja a betegeket. Pozitívumként értékelte, hogy tavaly óta nőtt– igaz, így is alacsony – az akadálymentesített intézmények aránya. Kedvezőnek találták azt is, hogy a gyermekellátást végző intézmények 98 százaléka megoldja, hogy a hozzátartozó a kicsivel maradhasson a nap 24 órájában.
Kovácsy úgy fogalmazott: az adatoknak nagy szerepük van abban, hogy a betegek tájékozódhassanak, melyik intézményben milyen minőségű szolgáltatást nyújtanak, s kiválaszthassák a számukra legmegfelelőbbet. Nem igaz ma már az a megállapítás, hogy vannak jó és rossz ellátást nyújtó gyógyintézetek, mindegyik más-más területen nyújt jobb, illetve rosszabb színvonalat – szögezte le.
Lapunknak korábban szakértők is hasznosnak ítélték az adatgyűjtést, de hangsúlyozták, hogy ezek az információk – noha bizonyos következtetések levonhatók belőlük – nem alkalmasak a betegellátás minőségének elemzésére. Felhívták a figyelmet arra is, hogy míg a felügyelet szerint az adatok alapján a betegek könnyebben kiválaszthatják a számukra megfelelő ellátóhelyet, számos intézmény a finanszírozási nehézségek miatt – kapcsolatok vagy hálapénz nélkül – nem is fogadja a területén kívülről érkező pácienseket. (Az adatok a felügyelet honlapján – www.ebf.hu – bárki számára hozzáférhetők.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.