Csak négy uniós tagállam képviselte az EU-t Hondurasban, de már visszarendelték diplomatáikat, és nyomásgyakorlás gyanánt felfüggesztették a szabadkereskedelmi kapcsolatokról folytatott tárgyalásokat is. Az Egyesült Államok leállított egy Hondurasnak szánt sok millió dolláros programot, elítélte Manuel Zelaya elnök katonai erővel történt leváltását, viszont a fővárosban, Tegucigalpában maradt az amerikai követ. Az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) sem maradt tétlen: szerdán 72 órás ultimátumot adott a tényleges elnöknek, Robert Michelettinek, hogy helyezze viszsza tisztségébe, Manuel „Mel” Zelayát, különben kizárja a szervezetből.
Micheletti azonban, aki vasárnapig a parlament elnöke volt, valamiért nagyon biztos a dolgában, és hallani sem akar az ENSZ és az AÁSZ felszólításairól. Vasárnap óta kijárási tilalmat vezettek be az országban, de az alkotmányos szabadságjogok fokozatos megvonása miatt inkább rendkívüli állapot van. Zelaya felszólalt az ENSZ rendkívüli közgyűlésén, járt Washingtonban is, és ő is fütyül párttársa és egyben politikai ellenfele figyelmeztetéseire: ha visszatér, 20–29 évre ítélhetik, amiért a bíróságok és a parlament szerint megszegte a törvényeket. A letett elnök a hadsereg, a parlament, a bíróságok ellenzése ellenére ugyanis népszavazást akart tartani az alkotmány módosításáról, többek között újraválasztását szerette volna elfogadtatni, és össze akarta hívni az alkotmányozó nemzetgyűlést.
Zelaya elképzelése nem az alkotmány módosítása miatt volt szálka politikai ellenfelei szemében, mert azt 1982 óta huszonkétszer módosították, szinte évente. Attól riadt meg a ma is banánköztársaságnak számító ország hagyományos politikai elitje, hogy „Mel” tavaly hirtelen átállt Hugo Chávez venezuelai elnök oldalára. Érdekesség, hogy bár a demokrata elnök, Barack Obama nem volt elragadtatva „Mel” több megnyilvánulásától, Hugo Chávezzel teljes egyetértésben ragaszkodik a demokratikus szabályokhoz. Egy politikai elemező azonban emlékeztette a világot: Obama nem fogja latba vetni befolyását, hogy visszahelyezzék a megpuccsolt államfőt, nehogy a jól ismert és anynyiszor alkalmazott beavatkozással vádolják.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál