A kormány mossa kezeit a BKV-ügyben

Oszkó Péter pénzügyminiszter tegnap a köztévében azt állította, nincs eszközük a BKV-nál kifizetett sok száz millió forintnyi végkielégítés visszaszerzésére. A Fidesz szerint ez annak a beismerése, hogy a kormány gyenge. Eközben a BKV-s szakszervezetek meglepő módon mélyen hallgatnak a végkielégítési botrányról.

2009. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jutalomeső a PM-ben. Százezer forintos rendkívüli juttatást kaptak a Pénzügyminisztérium (PM) köztisztviselői tavaly decemberben, amikor még Veres János volt a tárcavezető – írja az Origo. A minisztériumban a lapnak azt mondták, hogy a gazdasági válság miatt bevezetett takarékossági intézkedések után a „drasztikusan lecsökkent” jutalmat kompenzálták így, és hogy ezt az évközi megtakarításokból tudták fedezni. A minisztérium szerint az összeg a havonta jelentkező bérköltségek felét sem tette ki. (MN)


Gyakorlatilag beismerte a pénzügyminiszter, hogy a kormány gyenge, és nem képes viszszaszerezni az állami cégeknél kifizetett végkielégítéseket – jelentette ki Szijjártó Péter (Fidesz). Ezzel Oszkó Péter szavaira reagált, aki a Nap-keltében arról beszélt, hogy a BKV a fővárosi önkormányzat tulajdona, arra a kormánynak semmiféle ráhatása nincs. Ugyanakkor a miniszter hozzátette: „Ha az én területemen fordul elő ilyen, akkor én gyorsan járok el, és tűzzel-vassal irtom az ilyen eseteket”. Szijjártó szerint mindez nem több, mint egy mese, nem igaz, hogy a kormány nem tud fellépni egy olyan cég végkielégítései ellen, amelyet a költségvetés évi 40 milliárddal támogat. Az ellenzéki politikus úgy véli, a gyenge kabinet inkább megszorít, minthogy küzdjön a végkielégítések visszaszerzéséért, egy erős kormány viszont mindent eszközt bevetne, hogy visszaszerezze az arcátlan módon kifizetett százmilliókat. Ismert, az elmúlt három évben több mint 3,3 milliárdot szórt el a BKV végkielégítésekre és egyéb juttatásokra. Ehhez képest meglepő, hogy a BKV-s szakszervezetek gyakorlatilag csöndben figyelik a botrányról szóló híreket, ahelyett, hogy az éhbérért dolgozók nevében tiltakoznának a csillagászati összegek kifizetése ellen.
Megkeresésünkre Nemes Gábor, a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetségének szóvivője azt mondta: nincs rálátásuk az ominózus szerződésekre, és szeretnék megvárni a vizsgálatok, a büntetőeljárás végét. Felvetésünkre, hogy a belső vizsgálat hétfőn már lezárult, és súlyos megállapításokat tartalmazott, megjegyezte: természetesen a munkavállalókat is felháborítják a kiszivárgó hírek. Arra a kérdésünkre, terveznek-e tiltakozó sztrájkot a botrány miatt, Nemes nemmel válaszolt, hozzátéve, a végkielégítési ügy jelentősen javítja a bértárgyalásokon az alkupozícióikat.
Emlékezetes, a BKV felügyelőbizottságában (fb) ülő három szakszervezeti tag a napokban nem támogatta Vitézy Dávid fideszes delegált azon javaslatát, hogy a kifogásolt munkaszerződéseket hozzák nyilvánosságra, illetve hogy szükség esetén jogi úton követeljék vissza Szalainé Szilágyi Eleonóra humánpolitikai igazgató százmilliós végkielégítését. Pedig azóta a belső vizsgálat is megállapította, hogy nyugdíjasként már nem volt jogosult végkielégítésre a személyzeti vezető. Erre a munkavállalói oldalt képviselő egyik fb-tag, Szabó István lapunknak úgy reagált: azért tartózkodott a szavazásnál, mert meg akarta várni a vizsgálat végét. Hozzátette: a jelentést még nem olvasta, de ha az olyan megállapításokat tartalmaz, mint amelyek a sajtóban megjelentek, akkor természetesen támogatja, hogy jogi úton szerezzék vissza a kifizetett tízmilliókat.
A Népszabadság tegnap arról írt, hogy Kocsis István, a BKV vezérigazgatója – korábbi állításával ellentétben – már a botrány kirobbanása előtt, februárban tudhatott Szalainé végkielégítéséről, ugyanis arra a Deloitte Könyvvizsgáló Kft. felhívta a cég figyelmét. Az MTI úgy tudja, a BKV Zrt. igazgatóságához és felügyelőbizottságához hasonlóan a tulajdonos fővárosi önkormányzat képviselői sem kaptak korábban tájékoztatást arról a könyvvizsgálói levélről, amely különböző problémákra hívta fel a figyelmet.
A Népszava értesülése szerint a jelenlegi vezérigazgató által felvett, majd áprilisban menesztett Molnár László főtanácsadónak még most is a BKV bérel lakást szeptember elsejéig. A lakásbérleti szerződés felmondását csak a napokban kezdeményezte a közlekedési társaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.