A lélekébresztő nyelv

Tokajban, a Millenniumi irodalmi emlékpark panteonjában két új táblát avatott fel a 39. Tokaji Írótábor tegnapi zárónapján Bertha Zoltán, Fehér József és Pomogáts Béla irodalomtörténész. A 250 éve született Kazinczy Ferenc domborművét Oláh Katalin, a száz éve született Radnóti Miklós emléktábláját pedig Sárai Ákos szobrászművész készítette el.

2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Radnóti Miklós költészetéről tartott előadást a zárókonferencián Pécsi Györgyi, Beke József és Cs. Varga István irodalomtörténész. A megemlékezés hangulatához híven illeszkedett Kulcsár Imre színművész Radnóti-műsora és Devecseri Zoltán költő Radnóti-emlékverse. Az írótábor hagyományainak megfelelően Mezey Katalin költő, a Tokaji Írótábor kuratóriumának új elnöke átadta a tábor nagydíját Papp Endre irodalomtörténésznek, a Hitel szerkesztőjének. Sárai László kuratóriumi titkár oklevélben részesült több mint három évtizedes kiemelkedő munkájáért. A Hordó-díjakat Jókai Anna író, Zelnik József író és Kulcsár Imre színművész és Ódor Ferenc, a Borsod megyei közgyűlés elnöke vette át.
Az írótáborban elhangzott előadások, hozzászólások között gondolati vezérfonalat teremtett, hogy az írók, irodalomtörténészek újra és újra visszatértek a magyar irodalom és a magyar nyelv nemzetmentő missziójának taglalásához. Például Jókai Anna a Nyelvművészet című előadásában kifejtette, hogy a nyelvművésznek meg kell találnia az arany középutat az üres posztmodernista nyelvi művészkedés és a szocreál nyelvi szürkeség hamis végletei között. Akkor is, ha az író egyedüli jutalma a halhatatlanság. Mert ne feledjük, a bűvész a trükkjeivel elkápráztatja a közönséget, de előbb-utóbb a feledés jut osztályrészéül. A művész nyugtalanít, fölbosszant, fölkavar, de üzenete belénk költözik, életünk szerves részévé válik.
Sajnos itt és most ezernyi veszély leselkedik a magyar nyelvre, ezekre hívták fel a figyelmet Görömbei András és Vetési László irodalomtörténész-professzorok, valamint Iancu Laura, Kelemen Erzsébet, L. Simon László írók. A nyelv elszegényedése valóságos fantomként fenyegeti a határainkon túli, kiváltképpen a szórványban élő magyarságot. Drámai küzdelmet folytatnának az azonosságért, de a nyelvi asszimilálódás, a nyelvcsere előbb-utóbb a teljes beolvadáshoz vezethet a többségi nemzetbe. Csoóri Sándor a gellert kapott rendszerváltoztató kormány tehetetlenségének mérhetetlen felelősségére emlékeztetett. Oláh János, Mezey Katalin, Szigeti Lajos, Kelemen Erzsébet költők a nyelvrontó üzenetmentes posztmodernizmus helyett a nyelvépítő avantgárd és a nemzeti elkötelezettségű irodalom támogatásának megerősítésétől várják a magyar irodalom és nyelv aranykori fényének visszatérését.
Székelyhidi Ágoston Nemzet, anyanyelv, anyaország című tanulmányában rávilágít arra, hogy a hazai értelmiségi és politikai közszereplők 1918, illetve 1920 óta két úton járnak, vagy a nemzeti önrendelkezés, vagy a nemzetek feletti kapcsolattartás elsőbbségét vallják. Az anyaország felelősségét a határon túli magyarok iránt főleg és elsősorban a nemzeti önrendelkezés hívei képviselik. Itthon ezek a közszereplők a felelősségvállalás törvénybe foglalásának és intézményesítésének bővítését tűzték célul, valamint általában a nemzettudat és közösségvállalás mélyítését. Ám a nemzeti önrendelkezés ezen közszereplői minduntalan gáncsoskodásba, támadásba, nyílt rombolásba ütköznek itt az anyaországban. Ki kell mondanunk, hogy most, a magyar nyelv évében az édes anyanyelv teljességének és egységességének veszélyeztetettsége idején mit tartsunk az anyaország felelősségvállalásának hazai ellenzőiről. Nyíltan romboló, támadó döntéseik és lépéseik bizony nemzetárulással értek fel például a védettséget jelentő kettős állampolgárság megakadályozásában, a Magyar Állandó Értekezlet és az Illyés Közalapítvány megszüntetésével. Súlyos vád, de ki kell mondanunk, hogy ha az anyaországi értelmiségi és politikai közszereplők nem fokozzák erőfeszítéseiket a minden oldalú támogatásban, a határon túl magyarul beszélők közössége tovább fogyatkozik – mondotta el többek között az irodalomtörténész. A nyelvében élő nemzetnél az irodalom szerepe létfontosságú. Kazinczyt idézve: „a nyelv a nemzeti léleknek mind igen szép képe, mind hív fenntartója s ébresztője”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.