Az idei augusztus 20-i ünnepségek szervezését az Absolut Pyro mellett az Omega Trading Kft. végezheti nettó 239 millió forintért. A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint a két cég alkotta konzorcium lett a közbeszerzési eljárás nyertese, és az árajánlatuk húsz százalékkal olcsóbb, mint a tavalyi állami ünnep esetében. (Tavaly több mint 290 milliós volt a rendezvény összköltségvetése.) Az összeg tartalmazza a rendezvényszervezési, kommunikációs, médiavásárlási, kreatív tervezési és gyártási tevékenységek költségét is. A szóvivői iroda azt állította: a gazdasági válságra tekintettel a kormány a lehető legtakarékosabban, de az államalapítás ünnepéhez méltó módon készül az eseményre, és minden biztonsági intézkedést megtesz.
Az Absolut Pyro Kft. neve a 2006. augusztus 20-i, tragédiába torkolló tűzijátékkor vált ismertté. Emlékezetes, közel egymillióan vettek részt az esti tűzijátékon. Az első rakéták fellövésekor érte el Budapestet egy orkán erejű vihar, amely öt ember halálát és több tucat sérülését okozta. A tragédiáért sem Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter, sem Gál J. Zoltán volt miniszterelnökségi államtitkár nem vállalta a felelősséget, ehelyett a katasztrófavédelem egy munkatársára, egy meteorológusra és arra a kancelláriai főosztályvezetőre hárítottak mindent, aki a tűzijátékot lebonyolító Nexus Kft.-vel és annak alvállalkozójával, az Absolut Pyro Kft.-vel aláírta a szerződést.
*
Ezzel szemben az állampolgári jogok akkori országgyűlési biztosának, Lenkovics Barnabásnak és helyettesének, Takács Albertnek a vizsgálata éppen a Miniszterelnöki Hivatal elsődleges felelősségét állapította meg. Jelentésük szerint az OMSZ nem adhatott volna pontosabb és korábbi előrejelzést. Az ombudsmanok szerint a kancellária nem gondoskodott megfelelően az ünnepségen résztvevők biztonságáról, és nem készült fel a vészhelyzetre. A jelentés megállapította, hogy hibázott a rendőrség is, mivel még a vihar előtt leállíthatta volna konkrét felhatalmazás nélkül is a rendezvényt.
A dokumentum felvetette az Absolut Pyro Kft. felelősségét is. Az ombudsmanok jelentése kiemelte: a vállalkozó (vagyis az Absolut Pyro Kft.) a polgári törvénykönyv alapján a feladatot nem végezheti el, ha az „az élet- és vagyonbiztonság veszélyeztetésére vezetne”, és ez a kötelezettség külön szerződési kikötés nélkül is terheli a vállalkozót. Ehhez képest – amint az ombudsmani jelentésben olvasható – a cég ügyvezetője akkor azt nyilatkozta: a tűzijátékot a Budapestre lesújtó ítéletidő ellenére „ebben a stádiumban folytatni kellett”, mert szerinte „az ellőtt termékek kisebb veszélyt jelentettek a biztonságra, mintha az elázott bombákat kellett volna szétszerelni és elszállítani”.
Sokan éppen amiatt nem indultak haza a viharos erejű szél feltámadásakor, mert a tűzijátékot nézték. Később pedig kifejezetten akadályozta a menekülést, hogy a villanó fényekben (a közvilágítást lekapcsolták) nem lehetett rendesen látni. A vizsgálatok során többen felvetették: az időjárási előrejelzés alapján az Absolut Pyro el sem kezdhette volna a petárdák fellövését.
Az áldozatok hozzátartozói és a sérültek által indított kártérítési perben legkorábban október 30-án születhet elsőfokú ítélet.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt