Demszky: Több mint botrány

Tarlós István szerint a fővárosi MSZP belebukott a BKV-s végkielégítési botrányba. Demszky Gábor főpolgármester elismerte, hogy ami a közlekedési vállalatnál történik 2006 óta, az több mint botrány. Eközben Steiner Pál, a szocialisták budapesti frakcióvezetője jelezte: továbbra is kitartanak Hagyó Miklós mellett, aki a városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettesként a BKV-t is felügyelte.

2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fővárosi hatalmi játszmák. Teljesen átalakulhat a hatalmi struktúra a Fővárosi Közgyűlésben, miután az augusztus 27-i ülés előtt munkacsoport alakul Bőhm András és Lakos Imre SZDSZ-es, valamint az MDF-ből kizárt, de a demokrata fórum fővárosi frakciójában működő Hock Zoltán és Katona Kálmán részvételével – értesült a Heti Válasz Online. Információik szerint Bőhm kezdeményezését, amely szerint az önkormányzati cégek vezetőinek kinevezése és leváltása a gazdasági bizottságtól kerüljön vissza a Fővárosi Közgyűléshez, mindannyian aláírták. A cikk szerint a négyek többek között módosíttatnák a közgyűlési szabályzatot is, amelyben jogköröket vonnának el a főpolgármestertől és helyetteseitől. – Noha hivatalosan nem szűnik meg a budapesti MSZP–SZDSZ-koalíció, a jövőben az úgynevezett SZDSZ–MDF-munkacsoport a mérleg nyelveként tarthatja sakkban Demszky Gábort és szocialista helyettesét, Hagyó Miklóst – vélekedik a szerző. (Sz. Zs.)


A teljes fővárosi MSZP belebukott a BKV-s végkielégítési ügyekbe – jelentette ki tegnap Tarlós István a főpolgármester által kezdeményezett ötpárti egyeztetés után. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője kiemelte: 2006 óta a városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettesként Hagyó Miklós (MSZP) felügyeli a BKV-t. Hangsúlyozta: tisztázatlan körülmények között kifizetett sokmilliárdos végkielégítésekről és tanácsadói szerződésekről van szó; nem egy-egy ügyről, hanem botránysorozatról. Tarlós szerint a felelősségre vonás nem állhat meg a közlekedési társaságnál, viszont nem támogatják Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester javaslatát, hogy a cég igazgatóságát és felügyelőbizottságát (fb) hívják vissza. A Fidesz fb-delegáltjáról, Vitézy Dávidról megemlítette: ő volt az egyetlen, aki folyamatosan jelezte a problémákat, szorgalmazta a vizsgálatokat, amelyeket a többség – Székely Gábor (SZDSZ) fb-elnökkel az élen – rendre leszavazott. A frakcióvezető jelezte: támogatják Demszky azon elképzelését, hogy részletesen tárják föl, mi történt az utóbbi három évben a BKV-nál. A cég százmilliós végkielégítéssel távozó személyzeti igazgatójára, Szalainé Szilágyi Eleonóra ügye kapcsán úgy fogalmazott: „már abban sem vagyunk biztosak, hogy a BKV személyzetise használta fel ezt a pénzt”. A frakcióvezető szerint félő, hogy a főváros más cégeinél is hasonló ügyekre derül majd fény.
Demszky Gábor sajtótájékoztatóján elismerte: őt is politikai felelősség terheli mindazért, ami a BKV-nál történt. Mint fogalmazott: a cég végkielégítési gyakorlata több mint botrány, és a közvélemény teljes joggal van felháborodva. Az SZDSZ-es főpolgármester megemlítette: a közlekedési társaság 2006 óta távozott 53 vezetője összesen 1,25 milliárd forintot kapott, ami átlagosan 19 millió forintot jelent. Kiemelte: teljesen új gyakorlatra, átlátható viszonyokra van szükség a BKV irányításában és ellenőrzésében, ezért javaslata szerint meg kell tiltani a titoktartási pénz kifizetését vagy a szolgálati autók térítésmentes átadását.
Demszky Gábor közölte, csak az SZDSZ támogatta azt a javaslatát, hogy hívják vissza a közlekedési vállalat igazgatóságának és felügyelőbizottságának tagjait. A főpolgármester nem ért egyet azzal a szocialista kezdeményezéssel, hogy a városüzemeltetési terület egy szelete (nevezetesen a BKV felügyelete) Hagyó Miklóstól kerüljön át a másik főpolgármester-helyetteshez, Ikvai-Szabó Imréhez (SZDSZ). Demszky közölte: a BKV-s végkielégítésekről augusztus 26-ig készít vizsgálati jelentést az fb, szeptember végéig pedig kezdeményezésére a főjegyző javaslatot tesz az egyszemélyes önkormányzati társaságoknál a menedzsmentszerződések újragondolására.
Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője kijelentette: kiállnak Hagyó Miklós mellett, és a felelősség kérdéséről csak a vizsgálat lefolytatása után lehet beszélni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.